Světoznámý muzikál Terrence McNallyho a Davida Yazbeka je i u nás nesmírně populární a od své české premiéry doslova v rekordním čase oběhl většinu našich divadel. Autoři jej napsali jako přímou reakci na hromadné propouštění ocelářů v anglickém Sheffieldu.

Libreto muzikálu vzniklo podle vynikajícího scénáře stejnojmenného britského filmu, který v nadsázce a s velkým smyslem pro humor vypráví o partě nezaměstnaných kamarádů a životních smolařů, kteří tak dlouho nemohou zavadit o práci, až se rozhodnou založit si vlastní striptérskou skupinu. Doufají, že právě jejich show bude nepřekonatelnou konkurencí napomádovaným striptérům, pravidelně hostujícím v místním klubu, a přinese jim kýžený výdělek. Jenomže cesta k vytouženému úspěchu není jednoduchá – pro striptýzovou produkci v nočním klubu nemají totiž ani ty nejzákladnější předpoklady. Zato mají odhodlání získat zpět sebevědomí a dokázat sobě, svým manželkám, dětem i přátelům, že nejsou v životě ještě zdaleka odepsaní. Půjdou nakonec naši hrdinové skutečně “DONAHA”?

Kulisy, v nichž se příběh odehrává, se nápadně podobají Ostravě, a tak není divu, že autory inscenace napadlo, že by hrdinové příběhu mohli v Ostravě nejen žít, ale zcela přirozeně i mluvit řečí tohoto města. A protože nikdo nevládne „ostravštinou“ (nebo „ostravakovštinou“, chcete-li) lépe než věhlasný blogger Ostravak Ostravski, byl to právě on, kdo dostal nabídku, aby kus znovu „přeložil“. Nabídku přijal, a tak může být tento slavný muzikál oblečen do ostravského hávu a mít i ostravský podtitul Hole dupy. Jak probíhala komunikace s Ostravakem Ostravskim jsme se zeptali dramaturga inscenace Marka Pivovara, který ji vedl. „Probíhala celkem jednoduše. Poslal jsem mu e-mail a on k naší velké radosti odpověděl: ‘Tuž to je asyk vyzva, ja to zkusim´,“ komentuje počátky spolupráce s touto legendou Pivovar. Rovněž scénograf David Bazika zasadil příběh šesti nezaměstnaných chlapů Jarka (Igor Orozovič), Davida (Jiří Sedláček), Lexy (Vladimír Polák), Martina (František Strnad), Romana (Robert Urban) a Tadeáše (Ota Maňák) přímo do reálií Ostravy.

V originální verzi muzikálu je jedním z ocelářů černoch. Režisér inscenace Pavel Šimák však žádného černocha hledat nemusel. V ostravské totiž černocha nahrazuje Rom – na něj ale žádný casting v pravém slova smyslu neprobíhal. Ota Maňák už s činohrou Národního divadla moravskoslezského spolupracoval na inscenacích Balada pro banditu a Krvavá svatba a podle slov Pavla Šimáka přijal své účinkování v Donaha! s nadšením. „Dokonce i to svlékání přijal Ota ze všech herců nejvstřícněji. Ostatní pánové totiž žádné nadšení nevykazují doposud a stále marně doufají, že je to nějak mine. Ota je nezatížený hereckou machou, a tak do inscenace přináší zcela živelný a neocenitelný pel opravdovosti,“ dodává Šimák.
V dalších rolích vystoupí Veronika Forejtová, Lada Bělašková, Anna Cónová, Alexandra Gasnárková, Kateřina Vainarová, Tomáš Jirman, Vladimír Čapka či David Viktora, které doprovodí živá desetičlenná kapela pod vedením jazzmana a klavíristy Vlastíka Šmída.

Premiéra 16. června 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Foto: NDM Ostrava