Novostavba plzeňského divadla v Jízdecké ulici má název. Zastupitelé se přiklonili k neutrálnímu pojmenování NOVÉ DIVADLO poté, co velká část veřejnosti nesouhlasila, aby budova nesla jméno ex prezidenta a divadelníka Václava Havla. Otazníky ovšem zůstávají u důležitějších skutečností, jako je dofinancování stavby a její celkové využití. V ohrožení by se dle neoficiálních informací mohl ocitnout i termín slavnostního otevření, který byl stanoven na 2. září tohoto roku.

SPORY OHLEDNĚ NÁZVU
Primátor Martin Baxa z ODS původně prosazoval pojmenování divadla po Václavu Havlovi. Od svého plánu ustoupil, když se ukázalo, že v zastupitelstvu pro to není dostatečná vůle a v regionálním tisku čtenáři rozpoutali rozsáhlou kampaň proti tomuto záměru. Značná část veřejnosti, podpořená aktivisty Hnutí Změna, se pak dožadovala pojmenování nové scény po plzeňském rodákovi Miroslavu Horníčkovi. Vznikla dokonce petice, pod níž se podepsalo téměř 11 tisíc lidí. Horníček už přitom jeden kulturní svatostánek v Plzni měl – divadlo malých forem v areálu nedávno zbouraného Domu kultury. Ve hře bylo i jméno dalšího plzeňského divadelníka Vendelína Budila. Naše redakce se od počátku sporu staví za neutrální název, neb celá instituce nese jméno Josefa Kajetána Tyla a další jmenovitý název by byl matoucí. K tomuto názoru se nakonec přiklonili i zastupitelé. Divadlo J.K. Tyla tedy bude mít v budoucnu tyto dvě scény: Velké divadlo a Nové divadlo, jenž nahradí Komorní divadlo. Zastupitelé nový název schválili bez větší diskuze, pro bylo třicet šest z nich, tři se hlasování zdrželi, nikdo se proti návrhu nepostavil.

PŘIPLATÍ MĚSTO ZA VÍCEPRÁCE?
Stavbu za celkově 900 milionů korun komplikuje požadavek zhotovitele, společnosti Hochtief, na doplatek 21,6 milionu koruna za tzv. vícepráce. Z této sumy je přitom Plzeň ochotna zaplatit jen 1,4 milionu. Vyhrocený spor o doplatek dokonce vedl k odvolání dlouholetého náměstka primátora Petra Runda (ODS) z funkce a k otevřenému rozkolu v koalici ODS a ČSSD. Vedení firmy Hochtief si nyní přeje, aby radnice rozhodla o proplacení vícenákladů dříve než na řádném zasedání zastupitelů v březnu, jinak hrozí zdržením stavby. Podle nepotvrzených informací z řad divadelníků už má nyní výstavba zpoždění v řádu týdnů a termín otevření je v ohrožení.
“Obávám se, že místo abychom mohli zkoušet nové tituly a technici se mohli v klidu seznámit s pro ně dosud neznámou technikou, budou ještě v budově drnčet sbíječky,” uvádí například jeden z předních plzeňských umělců.
Pokud urychleně nedojde k dohodě, bude zmíněný termín otevření divadla na začátku září nereálný, což by pro radnici představovalo vážný problém. Divadlo totiž patří k stěžejním projektům Evropského hlavního města kultury 2015.

PLÁNUJE MAGISTRÁT SPOJENÍ DJKT A DIVADLA ALFA??
Další otazníky vzbuzuje využití megalomansky působící budovy, především její druhé komorní scény pro 150 – 200 diváků. Z magistrátu nyní prosakují opatrné informace, že zastupitelé s úředníky zvažují spojení DJKT s Divadlem Alfa. Této indicii přikládá na váze i plánovaný odchod ředitele Alfy Tomáše Froydy do Českého Krumlova. Zda by spojení dvou institucí mělo smysl, má ukázat umělecká a finanční analýza, kterou nyní zpracovává jeden z úřadů magistrátu.
“Už loni se hodně diskutovalo o tom, zda Plzeňská filharmonie bude dál samostatným subjektem nebo bude přičleněna do Divadla J. K. Tyla, nyní se hovoří o Divadle Alfa,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Dodává, že ve hře je jak možnost, že se Alfa stane dalším souborem již nyní pětisouborového DJKT, tak alternativa, že by jen využívala jakýsi ekonomický servis větší instituce.
Náměstkyně primátora pro oblast kultury Eva Herinková se k problému nechtěla vyjadřovat. „Nad tím ještě nepřemýšlím. Určitě se nabízí víc možností, zatím je to jen idea, nemyslím si, že je to na pořadu dne,“ uvedla pouze. Mlžení podporuje spekulace – řada zúčastněných se domnívá, že neexistuje jasná koncepce využití menšího sálu v Novém divadle a přesunutí Alfy by tento problém elegantně vyřešilo. Přitom i budova Divadla Alfa na Rokycanské třídě byla nedávno zrekonstruována a je nyní plně funkční.

Uvedené příklady jen ukazují, jaké trhliny má dlouhodobá koncepce kultury ve městě, které se honosí titulem Evropského hlavního města kultury 2015. Přesto většina Plzeňanů dosud neztrácí optimismus, že 2. září zazní v Novém divadle chór z Prodané nevěsty “Dobrá věc se podařila…” Držme si palce.

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký