Od září bude mít západočeská metropole novou divadelní budovu – Nové divadlo s moderními technologiemi a jevištní technikou. Diskuse o proplacení vícenákladů a neplánovaných zemních pracích souvisejících se stavbou ustoupily do pozadí, na pořadu dne je nyní samotná příprava a zkoušení inscenací. A to jak těch, které mají mít v Novém divadle premiéru, tak inscenací, jež jsou do Nového divadla přenášeny ze zrušeného Komorního divadla. Příprava nadcházející sezóny ale v Novém divadle rozhodně v klidu neprobíhá. Zkoušky přenášených inscenací, které se měly konat v červenci, se neuskutečnily vzhledem k probíhajícím pracím na jevišti a způsobily časový skluz v původně plánovaném harmonogramu. Nahradit se již nedají a jsou nově naplánovány až na konec srpna. Jedná se o muzikály Divotvorný hrnec, Polibek pavoučí ženy, Footloose, taneční muzikál Freddie, činohry Lháři a Hráč.

Tento týden se rozběhl na jevišti kolotoč zkoušek na inscenace, které mají v Novém divadle premiéru. Nedávno ještě probíhaly zvukové zkoušky, instalovalo se ošacení jeviště – tedy šály a závěsy nezbytné pro akustiku prostoru. Na jeviště mohla tedy nastoupit činohra s inscenací komedie J. K. Tyla Pražský flamendr, jehož premiéra je pod názvem Flamendr plánována na 6. září. Od 4. srpna má jeviště patřit muzikálu a zkouškám na Divou Báru. Orchestřiště ale ještě není provozuschopné, přitom na jeho stavu závisí zkoušení všech chystaných muzikálů – tedy i slavných Koček, které mají být v Novém divadle uvedeny rovněž v září.

Vedení divadla chce rozjet Nové divadlo velkoryse. Na září a počátek října je naplánováno premiér hned několik a to na obou scénách Nového divadla. Divadelníkům mnoho času do otevření objektu, jehož kolaudace na určena na 31. srpna, tedy pouhé dva dny před slavnostním otevřením 2. září, nezbývá. Všichni se přitom pohybují v divadle, v němž stále ještě probíhají práce související s dokončením stavby. Přitom září je doslova nabité inscenacemi všech souborů. Prodaná nevěsta přenesená do Nového divadla jednorázově se bez zkoušek také neobejde, tím spíše, že představení bude v přímém přenosu uvádět Česká televize. Soubor opery si ji má možnost vyzkoušet před publikem1. září, kdy ji uvede pro veřejnost, ovšem cena vstupenky je oproti Velkému divadlu výrazně vyšší. Za ´Prodanku´ v Novém divadle zaplatí diváci 500 Kč, přitom lístek na reprízu opery ve Velkém divadle dosahuje nejvýše 380 Kč. Na slavnostní představení, kde má být přítomen prezident ČR Miloš Zeman a řada dalších oficiálních hostů, se lístky vůbec neprodávají. Nové divadlo má být zázemím také pro mezinárodní festival Divadlo, který se koná od 10. do 15.9., na 17.9. je pak plánováno první uvedení Divé Báry.

Na Malé scéně bude také rušno. Činohra Push Up má premiéru 21.9., muzikálová produkce Svět kabaret – kabaret svět 24.9. a na 28.9. se chystá dětská opera Žvanivý Slimejš. A i sem se přenášejí inscenace z Komorního divadla – Kráska z Leenagne, Enigmatické variace a Bůh masakru. Je zřejmé, že termíny jsou šibeniční a vzhledem k neúměrně krátkému času, v němž mohou divadelníci provádět plnohodnotné zkoušky, panuje mezi divadelníky nervozita. Vedení města ovšem obavám divadelníků z velkého časového tlaku nerozumí. „Nechal jsem si prověřit dodržení všech smluvně závazných termínů a vše je v pořádku. Ze strany vedení divadla nikdo na žádné časové skluzy, nedodržení termínů či časovou tíseň neupozorňoval a nevidím tedy žádný důvod k obavám. Vedení divadla mě ujistilo, že termín slavnostního otevření 2. září není ohrožen,“ konstatuje náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář. „Divadlo je stále ve zkušebním provozu, je to stále stavba a divadelníci museli počítat s tím, že se na ní mohou pohybovat jen v omezeném rozsahu,“ dodává Pavel Šindelář.

Foto: Vítězslav Sladký (exteriér) a Pavel Křivánek (interiér)