Třináctičlennou výběrovou komisi, která vybere nového ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni, jmenovala včera na základě usnesení Rady města Plzně náměstkyně primátora Eva Herinková. DJKT je přitom jediným pětisouborovým divadlem v ČR (opera, činohra, muzikál – opereta, balet a orchestr).

Plzeňské divadlo se ocitlo ve svízelné situaci v okamžiku, kdy jeho dlouholetý ředitel Jan Burian přijal nabídku tehdejší ministryně kultury ČR Aleny Hanákové a stal se ředitelem Národního divadla v Praze. V Plzni přitom právě probíhá výstavba velkoryse dimenzované budovy nového městského divadla, která nahradí chátrající Komorní divadlo. Okamžitě se objevovala jména potencionálních prozatímních ředitelů – mluvilo se například o Martinu Stropnickém, Iljovi Šmídovi nebo Zdeňkovi Prokešovi. Nakonec se této funkce ujal zkušený ostravský divadelník Ilja Racek. Původně měl v ředitelském křesle zůstat až do konce roku 2014, nakonec Rada města Plzně trvala na dřívějším výběru řádného ředitele. Racek plzeňskou scénu vede od 1. srpna 2013.

„Uchazeči se mohou do výběrového řízení přihlásit do 30. srpna. Komise, která by měla radě doporučit nejlepšího kandidáta, se sejde 16. září. Poté by o jeho jmenování měla na svém nejbližším zasedání rozhodnout Rada města Plzně,“ uvádí náměstkyně Eva Herinková.

Odbornou část komise budou tvořit Peter Gábor, současný šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, Ivan Krejčí, umělecký šéf Divadla Aréna v Ostravě a zároveň člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, divadelní a operní kritička Radmila Hrdinová, Jiří Štilec, akademik v oboru hudebního managementu působící na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, operní pěvec Miroslav Dvorský a současný ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Zmíněnou odbornou komisi doplní zástupci z řad úřadů a veřejné správy. Mezi nimi byli jmenováni primátor města Plzně Martin Baxa, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Eva Herinková, ředitelka Úřadu služeb obyvatelstvu Magistrátu města Plzně Helena Knížová, vedoucí odboru kultury plzeňského magistrátu Květuše Sokolová a člen Zastupitelstva města Plzně Ludvík Rösch. Ministerstvo kultury bude reprezentovat vedoucí odboru umění, literatury a knihoven Milan Němeček. V zastoupení Krajského úřadu Plzeňského kraje byla nominována Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury.

Z kuolárů zároveň prosakují zatím nepotvrzené informace, že Eva Herinková, jejíž kulturní gramotnost se mezi divadelníky netěší velké vážnosti, oslovila přímo tři kandidáty na uvolněný ředitelský post – režiséra a bývalého ředitele České filharmonie Vladimíra Darjanina, herce, divadelního ředitele a politika Martina Stropnického a Martina Otavu, operního režiséra a současného ředitele Divadla F.X. Šaldy v Liberci.

Nezbývá než doufat, že plzeňští politici prokáží svojí zodpovědnost a DJKT Plzeň se neocitne v podobné situaci jako brněnské Národní divadlo, které je bez ředitele a uměleckých šéfů většiny souborů po rezignaci Daniela Dvořáka již přes rok.

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký

1) Historická budova Velkého divadla
2) Slavnostní poklep na základní kámen nového divadla 13. června 2012 (Jan Burian, Martin Baxa, Eva Herinková, Petr Rund)