Populární tanečník a choreograf Richard Hes, zakladatel legendární taneční skupiny UNO a spoluautor muzikálu Dracula, se kvůli podlomenému zdraví pokusil o sebevraždu v hospicu Štrasburk, jenž sídlí v areálu bohnické léčebny v Praze. Médiím tuto skutečnost potvrdila pražská policejní mluvčí Hana Jeřábková:
“Podle dosavadního vyšetřování chtěl zmíněný muž spáchat sebevraždu, cizí zavinění bylo předběžně vyloučeno. Podle našich informací pád přežil.” Hes údajně trpí zhoubným nádorem slinivky a k zoufalému pokusu o dobrovolné ukončení života jej patrně vedl špatný zdravotní stav.

“Richard v minulosti propadl alkoholu, což se bohužel neodvratně podepsalo na jeho zdraví,” sdělil našemu magazínu Hesův kolega, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho jméno zná. “Opustila jej rodina, několikrát byl na léčení, ale jeho snahu o návrat na výsluní bohužel zkřížila zákeřná nemoc, proti které už nemá sílu bojovat,” dodává umělec, rovněž tanečník.

Choreograf, tanečník i herec Richard Hes se narodil v Mladé Boleslavi v roce 1963. První filmovou rolí malého absolventa Lidušky byl jeden z kluků v dětské komedii Ať žijí duchové! Později se Richard přihlásil s kamarádem Janem Čenským na hereckou konzervatoř. Na rozdíl od svého kamaráda však upřednostnil taneční obor a po absolutoriu nastoupil do Armádního uměleckého souboru. A právě do této doby se datují začátky proslulé taneční skupiny UNO, která si získala renomé jak u nás, tak v celé Evropě. Hes se následně věnoval i muzikálové tvorbě a podílel se nejen na vzniku nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula, ale i na následujících projektech – muzikálu Golem a televizní verzi Monte Crista. Po několika pobytech v protialkoholní léčebně, kdy jak sám přiznal, klesl až na dno, se pod přísným dohledem a účinnou léčbou opět pokusil o návrat k choreografické tvorbě. Byl jedním z porotců v taneční soutěži STAR DANCE, ale jeho umělecký návrat zhatila nemoc. V boji s rakovinou jej podporoval například i současný řaditel HdK Egon Kulhánek. Česká televize s ním před časem natočila pořad 13. komnata Richarda Hese.

AKTUALIZOVÁNO 10.2. 2014
Podle posledních zpráv vyšetřovatelé pracují i s verzí nešťastné náhody. Je možné, že Hes v důsledku slabosti pouze několikrát upadl, nejprve na schodech hospicu a následně před domem. V současnosti leží s úrazem dolních končetin v nemocnici.

Ilustrační foto: Archiv ČT