O post ředitele pětisouborového Divadla J. K. Tyla v Plzni se uchází pět osobností. Včera to potvrdila náměstkyně plzeňského primátora Eva Herinková. Do otevřeného výběrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči. Dočasně jmenovaný ředitel DJKT Ilja Racek (mimo jiné dlouholetý ředitel ostravského divadla), Karel Drgáč (režisér, intendant a mj. první ředitel Státní opery Praha), Tomáš Šimerda (režisér, mj. někdejší ředitel Severočeského divadla Ústí nad Labem), Ilja Šmíd (šéf opery DJKT) a Martin Otava (režisér a ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci). Právě Martina Otavu Eva Herinková přímo oslovila spolu s Martinem Stropnickým a Vladimírem Darjaninem, ale Otava byl jediný z této trojice, kdo na oslovení reagoval kladně. „Martin Stropnický s lítostí účast ve výběrovém řízení odmítl vzhledem ke své současné občanské angažovanosti v oblasti politiky a já jsem jeho rozhodnutí uvítala. Politická angažovanost je v tomto případě problematická,“ konstatovala Eva Herinková. Jak uvedla, oslovený kandidát nebude mít před ostatními žádné výhody. „Startovací pozice jsou pro všechny zcela shodné,“ sdělila.

Radě města Plzně doporučí nejvhodnějšího kandidáta třináctičlenná výběrová komise, která se sejde 16.září. Odbornou část komise budou tvořit Peter Gábor, současný šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, Ivan Krejčí, umělecký šéf Divadla Aréna v Ostravě a zároveň člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, divadelní a operní kritička Radmila Hrdinová, Jiří Štilec, akademik v oboru hudebního managementu působící na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, operní pěvec Miroslav Dvorský a současný ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Komisi rovněž doplní zástupci z řad úřadů a veřejné správy. Mezi nimi byli jmenováni primátor města Plzně Martin Baxa, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Eva Herinková, ředitelka Úřadu služeb obyvatelstvu Magistrátu města Plzně Helena Knížová, vedoucí odboru kultury plzeňského magistrátu Květuše Sokolová a člen Zastupitelstva města Plzně Ludvík Rösch. Ministerstvo kultury bude reprezentovat vedoucí odboru umění, literatury a knihoven Milan Němeček. V zastoupení Krajského úřadu Plzeňského kraje byla nominována Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury.

Složení komise je výsledkem koaličních jednání mezi ČSSD a ODS, která probíhala na radnici ještě o víkendu, v sobotu 24.srpna (pozn.red.: Složení komise vzbudilo mezi divadelníky značnou nelibost, jejich reakce se pokusíme zaznamenat). Volba nové osobnosti do čela DJKT je přitom mimořádně důležitá, neboť nový ředitel povede scénu v době otevření nové divadelní budovy, k němuž má dojít přesně za rok.

Ilustrační foto: Atelier Helika