Operetní soubor Národního divadla moravskoslezského uvede již zítra v Divadle Jiřího Myrona klasický muzikál Hello, Dolly! Hudbu a texty písní tohoto nesmrtelného díla napsal americký skladatel Jerry Herman, který už měl za sebou úspěšnou premiéru muzikálu Milk and Honey, autorem libreta je Michael Steward. Příběh vychází z úspěšné hry Thorntona Wildera Dohazovačka, jejíž předlohou se zase stala Nestroyova fraška. Světovou premiéru měl muzikál „Hello, Dolly!“ 16. ledna 1964 v divadle St. James Theatre v New Yorku. Již během několika týdnů bylo více než jasné, že se stane triumfem nejen sezony, ale i jedním z hitů muzikálové tvorby vůbec. Od své premiéry byl hrán na Broadwayi nepřetržitě až do roku 1970. Dosáhl fantastického počtu 2 844 repríz a předčil tak neméně slavnou My Fair Lady o 127 repríz. Spolu se Šumařem na střeše se jednalo o nejúspěšnější muzikál tehdejší doby. Získal také 11 cen Tonny Awards, včetně hlavní za nejlepší muzikál. Jen v roce premiéry byla ústřední píseň nahrána ve 104 amerických a více než 40 zahraničních verzích. Šlágr z této písně udělal svým osobitým „chraplavým“podáním slavný Louis Armstrong. V broadwayském původním nastudování po odmítnutí několika slavných hereček titulní postavu nastudovala Carol Channing a stala se díky ní nesmrtelná. Od té doby se na Broadway muzikál vrátil celkem třikrát.

Filmové zpracování zajistilo muzikálu další slávu, když v roce 1968 za „pouhých 20 milionů dolarů“ věhlasný tanečník, choreograf a režisér Gene Kelly natočil film s Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích. Na podzim 1966, tedy pouhé dva roky po premiéře, uvedlo Hello, Dolly! v československé premiéře Hudební divadlo v Karlíně. Režie se ujal známý operní režisér Karel Jernek a v roli Dolly Leviové zářila Nelly Gaierová.

Také v Ostravě to bude již třetí „Dolly“. V té první excelovali Liběna Astrová a Kosťa Holubář (v hudebním nastudování Ladislava Matějky a v režii Vladislava Hamšíka) – 1971, v té druhé (1992) pak alternující Karla Diváková a Hana Hradilová a jejich partneři Karel Čepek a František Návrat (dirigoval Petr Škarohlíd, režíroval Jiří Měřínský).
Nynější nastudování připravuje nový šéf operetního souboru – dirigent Karol Kevický a režisérka Dagmar Hlubková, hrát se bude na scéně Martina Víška, v kostýmech Elišky Zapletalové a v choreografii Roberta Balogha.
V titulní roli Dolly Leviové budou účinkovat Zdenka Mervová j. h. a Eva Zbrožková, připravena pro ni bude i Dagmar Mimrová, v roli Horáce Vandergeldera se představí Pavel Liška a hostující Petr Vaněk, v dalších velkých rolích dvou Vandergelderových příručích, kteří si vyrazí z venkova do New Yorku, aby si tam vyhodili z kopýtka, uvidí diváci Romana Haroka nebo Martina Štolbu (Kornelius Hackel) a Miroslava Lišku nebo Lukáše Červenku j. h. (Barnabáš Tucker). Jejich partnerkami budou Oľga Bezačinská nebo Hana Fialová (modistka Irena Molloyová) a Martina Šnytová nebo Jana Kurečková (její pomocnice Minnie). Ermengardou budou Anna Martušková a Vendula Hlubková, jejím milým, malířem Ambrosiem Marcel Školout a Tomáš Vzorek. Interprety dalších rolí budou Petra Langerová a Eva Nováková (Ernestina), Dagmar Hlubková a Zdenka Babrajová j. h. (Ermengardina chůva Gertruda), Libor Olma a Petr Miller (vrchní číšník Rudolf), Jarmila Hašková a hostující studenti Janáčkovy konzervatoře Marie Kubátková, Filip Gavlas, Jan Kovář a Tomáš Váhala.

Legendární příběh je vcelku jednoduchý. Jde svým způsobem o smutnou story jednoho postaršího starého mládence, Horáce Vandergeldera, který se rozhodl oženit – a to vlastně jen proto, aby už mu doma někdo pořádně uklidil. Nemá čas sám shánět vhodnou manželku, a tak si najme dohazovačku Dolly Leviovou, která si jej nakonec za jeho peníze vezme sama. Že Dolly díky kouzlu své osobnosti změní věčného mrzouta Vandergeldera v příjemného a galantního muže, je už všeobecně známo….

Premiéra muzikálu Hello, Dolly! dne 30.května 2009 na scéně Jiřího Myrona NDM Ostrava v 19.hodin.

Foto: NDM Ostrava /Zdeňka Mervová a Jiří Vaněk v hlavních rolích, snímek ze zkoušek a divadelní plakát/