Smutná zpráva dnes přišla do Čech z Ameriky. Na Floridě zemřel po dlouhé nemoci na zápal plic a selhání srdce jeden z nejpopulárnějších zpěváků Waldemar Matuška.
Krom nesmrtelných hitů, jako jsou Slavíci z Madridu, Tereza, Jó třešně zrály, Písnička pro Zuzanu nebo Růže z Texasu, hrál a zpíval řadu let v divadlech Semafor i Rokoko a také ve filmových muzikálech Noc na Karlštějně, Kdyby tisíc klarinetů a Limonádový Joe. Pro naše čtenáře může být zajímavá rovněž informace, že jeho matka byla oblíbenou zpěvačkou vídeňských operetních divadel.

Waldemar Matuška se narodil 2.července 1932 v Košicích, ale dětství již prožíval v Praze. Učil se hrát na několik hudebních nástrojů, ale nakonec se vyučil sklářem a vystupoval zpočátku s amaterskými kapelami. V roce 1960 se stal hercem Divadla Semafor, kde zářil s Jiřím Suchým, Karlem Štědrým a Evou Pilarovou, se kterou poté přešel do konkurenčního Rokoka. Jeho popularita závratně rostla, takže se dokonce dvakrát stal Zlatým slavíkem /1962 a 1967/. Kromě divadla se objevoval i ve filmech a nazpíval několik písní do různých TV seriálů. Proslavila jej i řada duetů s Helenou Vondráčkovou, Evou Pilarovou, Martou Kubišovou, Hanou Hegerovou i Karlem Gottem. V Čechách vydal přesně pětadvacet alb.

V roce 1976 se jeho třetí manželkou stala zpěvačka Olga Blechová a začal spolupracovat se skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů). Jeho popularita byla v té době obrovská. Pravidelně koncertoval v zahraničí. V roce 1986 toho využil, emigroval i se ženou do USA a zabydlel se s celou rodinou na Floridě. V USA pořádal zejména koncerty pro české krajany a vydal tam další tři alba. V Americe zůstal i po roce 1989, ale Čechy pravidelně navštěvoval. Řadu let trpěl těžkým astmatem a v Praze byl několikrát hospitalizován. Plicní nedostatečnost byla pravděpodobně také příčinou, proč jeho srdce 30.května dobilo krátce před Matuškovými sedmasedmdesátými narozeninami. V srdcích diváků však “Walda” jistě zůstane nesmrtelným.

Foto: Archivní snímek z muzikálu Noc na Karlštejně