Na jevišti Horáckého divadla Jihlava se opět objeví titul ze zlatého fondu světového muzikálového divadla. Tentokrát jde o muzikál Hello, Dolly! Jerryho Hermana a Michaela Stewarda, který hned po své newyorské premiéře na Broadwayi v roce 1964 zaznamenal obrovský úspěch. O tomto faktu svědčí hlavně 2 844 repríz odehraných do roku 1970.

Jak známo, děj muzikálu vychází z adaptace divadelní hry Thornthona Wildera “Dohazovačka”, jejíž předlohou zase byla bláznivá komedie Johanna Nepomuka Nestroye “A jde se řádit”. Muzikál vypráví příběh podnikavé dohazovačky Dolly Leviové, která si ovšem toho nejlepšího zákazníka nechává pro sebe a kouzlem své osobnosti dokáže nerudného starého mládence Horáce Vandergeldera nakonec změnit i proti jeho vůli v galantního a milujícího muže.

Bylo by nemyslitelné, aby se takového tématu nechopili filmaři, a tak zcela nesmrtelnou slávu tohoto muzikálu zajistil v roce 1969 věhlasný tanečník, choreograf a režisér Gene Kelly, když natočil stejnojmenný film s neopakovatelně rozkošnou Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích.

Jihlavskou inscenaci připravuje inscenátorský tým pod vedením režiséra Karla Kříže, o choreografii se postará Martin Pacek, s orchestrem pracuje dirigent Lubomír Šrubař a výtvarnou stránku inscenace má na starosti Kristin Marte Křížová. Během Hello, Dolly! se bude hrát nejen na jevišti, ale také pod ním a nad ním… V hlavních rolích se divákům představí Lenka Schreiberová (Dolly Leviová) a Josef Kundera (Horac Wandelgelder), další dvojice pak tvoří Lucie Sobotková-Štorková a Jakub Škrdla jako paní Molloyová a Cornélius Hackel, Minie a Barnabáše si zahrají Barbora Mošnová a Zdeněk Stejskal, Ambrosia a Ermengardu pak Ondřej Šípek a Vladimíra Čapková.

Premiéra v Horáckém divadle Jihlava v sobotu 14. května.

Foto: Horácké divadlo Jihlava