Jeden z vůbec nejslavnějších klasických muzikálů Hello, Dolly! bude mít premiéru už zítra, v neděli 26. dubna na scéně Velkého divadla v Plzni. S muzikálovým souborem Divadla J.K. Tyla ho nastuduje režisér Tomáš Juřička, v titulní roli vystoupí Zuzana Krištofová v alternaci s Ivanou Jirešovou.

“Snažíme se tu komedii stavět divadelními prostředky, protože nám chybí střih slavného filmu, a zároveň doba se nám posunula. Když si dnes pustíte film, tak ty efektní pasáže, ze kterých jsme byli v 70. letech úplně paf, jsou už někdy příliš dlouhé. Ale byť se jedná o příběh jednoduchoučký až naivní, pořád má svůj půvab. Vždyť vztahové a citové problémy jsou stále stejné, ať žijete v jakékoli době. Udělali jsme sice určité úpravy, kterými se snažíme udržet dynamiku představení od začátku až do konce, ale počítáme s plzeňským publikem, které je trochu konzervativnější než třeba v Praze. A to je zavazující. Člověka to nutí moc si nevymýšlet a nedělat zbytečné experimenty,” říká herec, dabér a příležitostný režisér Tomáš Juřička.

Muzikál Hello, Dolly! hudebního skladatele Jerryho Hermana a textaře Michaela Stewarta se po boku Šumaře na střeše, Funny Girl a Muže z La Manchy zařadil mezi nejúspěšnější muzikály 60. let dvacátého století a stal se trvalou součástí zlatého fondu hudebního divadla. Předlohou libreta Hello, Dolly! je geniální divadelní hra Thorntona Wildera Dohazovačka, která vychází z bláznivé komedie A jde se řádit Johanna Nepomuka Nestroye, jenž se zase inspiroval vtipnou jednoaktovkou Johna Oxenforda Dobře strávený den. Legendární příběh je vcelku jednoduchý, nechybí mu ale nestárnoucí elegance, cit a nadhled. Jde svým způsobem o smutnou story jednoho postaršího zakyslého starého mládence, Horáce Vandergeldera, který se rozhodl oženit – a to vlastně jen proto, aby mu doma konečně někdo pořádně uklidil. Nemá čas sám shánět vhodnou manželku, a tak si najme (všeho) schopnou dohazovačku Dolly Leviovou. Jde o velmi výmluvnou, šarmantní a energickou dámu středního věku. Horácovi, z něhož se vyklubal zámožný milionář, domlouvá v New Yorku schůzku s krásnou kloboučnicí. Současně tam ale posílá i oba mladé příručí, které Vandergelder zaměstnává, a jeho mladičkou neteř, jež se chce proti strýčkově vůli provdat za mladého malíře. Všichni pak směřují do slavné restaurace Harmonia Garden a na velkou taneční soutěž… Že Dolly nakonec díky kouzlu své osobnosti změní věčného mrzouta Vandergeldera v příjemného a galantního muže, kterého za jeho peníze dohodí sama sobě, už vlastně všichni víme…

V Plzni se naposledy muzikál Hello, Dolly! hrál v roce 1997, kdy v titulní roli zazářila Stanislava Topinková Fořtová. Dobový tisk tenkrát uvedl :
„Zdar inscenace bývá z velké části závislý na titulní představitelce výřečné dohazovačky. A s určitou patriotickou hrdostí můžeme konstatovat – Plzeň má svoji Dolly! Stáňa Fořtová, výborná po pěvecké, herecké i pohybové stránce, se velkého úkolu zhostila s nebývalým šarmem a právem ji můžeme zařadit mezi nejvýraznější české Dolly – Nelly Gaierovou, Laďku Kozderkovou a Jitku Molavcovou.“ (Vítězslav Sladký, Plzeňský deník ze 14. března 1997). V podobných superlativech se psalo také o výkonu Františka Dvořáka v úloze Horáce Vandergeldera, jehož za nejlepšího českého představitele této postavy označil v recenzi Divadelních novin i Josef Herman.

Nyní bude patřit inscenace Hello, Dolly! zejména nastupující generaci plzeňských muzikálových interpretů, vedle nichž se ovšem objeví v menších rolích i známí operetní bardi, jako Miluše Kupcová, Marie Grafnetterová a již zmíněný František Dvořák.

Jerry Herman, Michael Stewart: Hello, Dolly!

Překlad a české texty: Ivo Osolsobě, Alexander Kozák
Režie:Tomáš Juřička
Dirigenti: Pavel Kantořík, Dalibor Bárta
Choreografie:Zuzana Krištofová
Scéna: Václav Vohlídal
Kostýmy: Ivana Brádková

Osoby a obsazení:

Dolly Leviová: Zuzana Krištofová / Ivana Jirešová
Horác Vadergelder: Jan Ježek
Ermengarda: Kateřina Herčíková
Irena Molloyová: Petra Vraspírová / Karolína Gudasová
Minnie Fayová: Eva Staškovičová / Kateřina Falcová
Kornelius Hackel: Pavel Režný / Petr Šudoma
Barnabáš Tucker: Adam Rezner / Jan Fanta
Ambrosius Kemper: Lukáš Ondruš
Rudolf: Roman Krebs
Holič: Václav Kolář
Ernestina: Venuš Zaoralová Dvořáková
Luis: František Dvořák
Paní Bohatá: Marie Grafnetterová / Miluše Kupcová
Strážník: Zdeněk Šlajchrt

Foto z inscenace: Pavel Křivánek