V pátek 10. února uvedlo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v premiéře jeden z nejčastěji hraných amerických muzikálů, slavnou Hello, Dolly! V posledních letech tento slavný kus u nás nastudovala divadla v Plzni, Praze, Brně, Ústí nad Labem, Ostravě i Jihlavě… Muzikál, poprvé provedený na Broadwayi v roce 1964, v Českých Budějovicích navazuje na divácky úspěšné inscenace hudebních veseloher ostravské režisérky Dagmar Hlubkové, jako Na tý louce zelený (2004), Hledám děvče na boogie woogie (2011) či klasické operety Čardášová princezna (2006).

Diváci v Čechách však Dolly, kterou přijali téměř za svou, neznají jen z četných divadelních inscenací, ale také z nejrůznějších nahrávek a báječného filmu, který proslavil Barbru Streisandovou i Waltera Matthaua, ústřední song se zase stal světovým trhákem díky legendárnímu jazzmanovi Louisi Armstrongovi.

Přitom příběh začal vznikat už za časů antické komedie. V novodobé historii jej pak zformoval v anglické frašce Dobře strávený den John Oxenford, po něm pak věhlasný rakouský dramatik a spisovatel Johann Nepomuk Nestroy pod názvem A jde se řádit. Tady už se známá komedie dočkala prvních písní. Stále v ní ale řádili zejména pánové, dohazovačka vystoupila z jejich stínu až o sto let později ve hře Thorntona Wildera. Uběhlo ještě dalších pár let, než se producent David Merrick rozhodl udělat z úspěšné činohry velkolepý muzikál. K tomu mu pomohl hudební skladatel Jerry Herman, který už měl na svém kontě úspěšný muzikál Milk and Honey a libretista Michael Stewart, spoluautor Carnivalu a Bye Bye Birdie. Premiéra se uskutěčnila v nastudování režiséra a choreografa Gowera Championa v St. James´ Theatre v New Yorku 16. ledna 1964. Ústřední dvojici Dolly Leviové a Horáce Vandergeldera tenkrát ztvárnili Carol Channingová a David Burns. Muzikál posbíral 11 Cen Tony a návštěvností překonal neméně slavnou My Fair Lady. Přestože společně Herman se Stewartem vytvořili ještě několik muzikálů, Dolly se stala jejich nepřekonaným triumfem.

Českobudějovičtí divadelníci si podle vlastních slov nehrají na velký muzikál s desítkami tanečníků a bombastickou výpravou, ale jde jim spíše o nestárnoucí děj dohazovačky Dolly Leviové doprovázený krásnými melodiemi. Chtějí, aby tento příběh spíše připomínal formu “velké operety”. Pro diváky bude jistě rovněž zajímavé setkání s novými, začínajícími, ale velmi talentovanými představiteli klíčových rolí, vesměs absolventy českobudějovické konzervatoře.

Jerry Herman a Michael Stewart: HELLO, DOLLY!

Režie: Dagmar Hlubková
Hudební nastudování: Martin Peschík
Dirigenti: Martin Peschík, Josef Sychra
Choreografie: Sergej Škalikov
Scéna: Martin Víšek
Kostýmy: Eliška Zapletalová
Sbormistr: Josef Sychra

Osoby a obsazení:

Dolly Leviová: Iva Hošpesová / Miroslava Veselá
Horác Vandergelder: Miloslav Veselý
Ermengarda, jeho neteř: Kristina Kukrálová / Vladimíra Malá
Gertruda, chůva: Gabriela Burianová / Zdeňka Lapicová
Ambrosius Kemper: Jan Mrkvička / Milan Sečanský
Kornelius Hackel: František Brantalík / Josef Falta
Barnabáš Tucker: Josef Guruncz / Lukáš Randák
Irena Molloyová: Romana Strnadová
Minie Fayová: Michaela Korychová / Vladimíra Malá
Ernestina Monneyová: Kateřina Bukovská / Dagmar Volfová
Rudolf, vrchní: Václav Janeček / Ivo Šindler
Hary: Sergej Škalikov

Foto: Petr Zikmund, JCD