Národní divadlo v Praze se přidává k prestižním operním scénám a připojuje se speciálním programem pro veřejnost k Evropským operním dnům. Jimi vzdávají přední scény ve 33 zemích hold opernímu umění a hudebnímu divadlu vůbec. Akci iniciuje asociace Opera Europe, mezi jejíž členy patří ND Praha od roku 2004. Přestože program trvá od 3. do 10.května, většina akcí je soustředěna do termínu 7.-10.5., s orientací na nadcházející prodloužený víkend. Diváci se tak mohou zúčastnit různých workshopů, výstavy kostýmů, setkání s umělci nebo maskérské show. Největšímu zájmu se asi jako tradičně budou těšit komentované prohlídky historických budov Národního a Stavovského divadla. Jejich návštěvníci tak mohou vstoupit i do běžně nepřístupných prostor.

“O veškeré akce v rámci Evropských operních dnů byl v loňském roce velký zájem. Rozhodli jsme se tedy program neomezovat jen na jeden den, ale aktivity určené dětským i dospělým návštěvníkům rozprostřít do celého týdne,“ vysvětluje dramaturg opery Národního divadla Ondřej Hučín a dodává, že podobný program mohou zhlédnout i návštěvníci tak slavných scén, jako je milánská La Scala nebo pařížská Opéra National. Hlavním cílem je popularizace operního žánru u širší veřejnosti.

O víkendu 8. – 10. května budou v pravidelných blocích zpřístupněny historické budovy Národního i Stavovského divadla. Pohled do zákulisí příprav nových inscenací nabízí hned několik akcí. Zájemci se mohou zúčastnit například prohlídek ateliérů a dílen Národního divadla či navštívit generální zkoušku připravované inscenace Rusalka. Nejen pro nejmenší návštěvníky je na 9. května připravena maskérská show v historické budově Národního divadla. Děti budou mít jedinečnou možnost nechat se nalíčit v divadelním stylu od profesionálních maskérů a vyzkoušet si některý ze skutečných divadelních kostýmů. Další lákavou akcí je workshop s Dětskou operou Praha. Návštěvníci také zajisté ocení výstavu kostýmů a rekvizit z vybraných operních inscenací.

Program nabízí i setkání s představiteli nejmladší generace pěvců opery Národního divadla Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou. U příležitosti premiéry opery Rusalka seznámí muzikoložka Vlasta Reittererová posluchače s dobou a tvůrčí atmosférou vzniku tohoto Dvořákova mistrovského díla. Ti, kdo nestihli premiérové uvedení dokumentárního snímku Olgy Sommerové Do samoty v tanci, který je inspirován operou Zítra se bude… o procesu s Miladou Horákovou, mají v rámci Evropských operních dnů jedinečnou příležitost film shlédnout. Po projekci následuje beseda s tvůrkyní dokumentu Olgou Sommerovou a skladatelem Alešem Březinou.

V rámci Evropských operních dnů mohou návštěvníci zavítat samozřejmě i na několik operních představení. Ve Stavovském divadle byla hned 3. května uvedena opera G. F. Händela Rinaldo a 9. května Figarova svatba W. A. Mozarta. V Národním divadle bude u příležitosti státního svátku 8. května hrána opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany s Pavlou Vykopalovou, Jaroslavem Březinou, Václavem Lemberkem a Luďkem Velem v hlavních rolích. Na program Evropských operních dnů byla zařazena i předpremiéra nového nastudování Rusalky v režii Jiřího Heřmana.

Kromě představení v Národním a Stavovském divadle (včetně generální zkoušky) jsou všechny akce přístupné veřejnosti zdarma.

Napsáno s využitím tiskové zprávy ND Praha. Podrobný program Evropských operních dnů naleznete na www.narodni-divadlo.cz

Foto: Propagace ND Praha