Zajímavý komorní muzikál “Dnes večer: Lola Blau” odpremiérovalo nedávno liberecké Divadlo F.X.Šaldy na scéně Malého divadla. Tuto hru napsal jako částečnou autobiografii u nás téměř neznámý, ale v německy mluvících zemích velmi populární spisovatel a hudebník Georg Kreisler. Řadu jeho písní a šansonů uvádí v Německu a Rakousku téměř každá varietní a estrádní scéna a lze ho pro srovnání přirovnat například k umělecké osobnosti Jiřího Suchého nebo V+W.

Sám Kreisler jakožto mladý hudebník židovského původu opustil před druhou světovou válkou Rakousko a slavil úspěch až v Hollywoodu. Po válce se vrátil do své milované Vídně, aby ke svému překvapení zjistil, že jeho domov už není nikde… Podobně jeho titulní hrdinka, zpěvačka Lola Blau, se chystá odjet z Vídně do svého prvního angažmá v Linci, když ji zastihne telefonát od strýce, který jí radí co nejrychlejší emigraci. Přesto odjíždí do divadla, kde zjišťuje, že na její místo nastoupila horší zpěvačka, za to s árijskými rysy. Podaří se jí vycestovat do Švýcarska a dále do Ameriky, kde udělá kariéru. Po válce se vrací domů, aby zjistila, nakolik válka změnila svět, její přátele i ji samotnou.

V inscenaci režisérky Heleny Glancové se citlivě mísí kabaretní výstupy s až mrazivými tóny silného příběhu. Hra nabízí pozoruhodnou rovnováhu mezi šansonem, kabaretem, vaudevillem, estrádou a závažným osobním příběhem, který se svou hloubkou vyrovná řadě světových tragedií. V pěvecky, herecky i pohybově velmi náročné titulní roli vystupuje Markéta Tallerová, v řadu drobných postav se proměňuje během představení Milena Šajdková a dvacet svělých písní zazní v živé interpretaci za klavírního doprovodu Martina Veselého.

Texty písní přeložil dramaturg činohry DFXŠ v Liberci Jan Tošovský, který nyní pracuje i na připravovaném muzikálu Urinetown. Hru o osudech Loly Blau s velkým úspěchem uvedlo před lety na Slovensku Divadlo Astorka a v režii Martina Ťapáka ji převzala a odvysílala také televize.
Pro diváky, kteří nestihli premiéru tohoto skvělého dramatu, jsou připraveny nejbližší reprízy 20.května a 9.června.

DNES VEČER: LOLA BLAU
Překlad textů písní: Jan Tošovský
Úprava textu: Helena Glancová
Režie: Helena Glancová
Scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová
Hudební nastudování: Martin Veselý

Hrají:
Lola Blau: Markéta Tallerová
…………: Milana Šajdková
Pianista: Martin Veselý

Foto: DFXŠ Liberec