Herci plzeňského Divadla J.K. Tyla zvou širokou veřejnost už na druhý ročník Průvodu Vendelín, který projde Plzní v podvečer 2. září a odstartuje tak novou divadelní sezonu 2015/16. Tradici této akce založil loni současný ředitel DJKT Plzeň Martin Otava v souvislosti s otevřením Nového divadla.

Ve středu 2. září v 17:00 vyráží z Proluky v Křižíkových sadech Průvod Vendelín do ulic města Plzně. Zapojte se také! Akce se zúčastní kromě DJKT různé kulturní i vzdělávací instituce města Plzně, nebudou chybět muzikanti, žongléři ani kejklíři. Masky jsou vítány. Po zakončení průvodu následuje doprovodný program v amfiteátru za OC Plzeň Plaza, kde se ukázkami z inscenací představí všechny čtyři soubory DJKT. Krátkým vystoupením předvedou svou tvorbu i další účastníci průvodu. Od 19:30 zahraje kočovná společnost Žebřiňák představení Kill Tyl – „Putování s J.K.Tylem Plzní a krajem“. Ve stejný den se také mohou návštěvníci na Malé scéně Nového divadla setkat s laureáty a nominanty prestižních Cen Thálie. Hosty večera budou Jakub Hora, Jiří Hromada, Natália Deáková, Jiří Pokorný, Tomáš Pilař, Blanka Josephová Luňáková, Ivana Veberová, Richard Ševčík, Jana Kubátová, Jana Foff Tetourová a Martina Diblíková. Večerem provází ředitel divadla Martin Otava.

Další zajímavou akcí bude bezesporu už v sobotu 5. září zahajovací operní koncert, při němž po vzoru velkých evropských operních domů představí soubor opery všechny následující premiéry a hlavní hosty, kteří v této sezoně budou v DJKT účinkovat. Koncert se uskuteční od 19 hodin ve Velkém divadle. Zazní árie z oper Čarostřelec, Edgar a Macbeth. Koncertem bude provádět ředitel DJKT Martin Otava a šéf opery Tomáš Pilař. Hvězdou zahajovacího koncertu bude světoznámá sopranistka Csilla Boross, dále vystoupí například Petra Šimková Alvarez, Paolo Lardizzone, Vladimír Chmelo, Ivana Veberová, Rafael Alvarez a řada dalších. Čarostřelec, Edgar, Jana z Arku na hranici, Macbeth. To je výčet nejvýznamnějších nových titulů, na které se mohou letos těšit příznivci opery. „Program letošní sezóny je propojen červenou dramaturgickou nití s názvem Tajemství a mystéria. Tento motiv v sobě mají všechny letošní premiéry,“ prozradil šéf opery Tomáš Pilař.Foto: Vítězslav Sladký a oficiální stránky C. Boross