Posedět v pohodlném křesle nebo dokonce poležet na divanu mohli návštěvníci Plzně v sobotu na jedné z nejrušnějších ulic, na Americké třídě. Ta se v rámci Dne Meliny Mercouri uzavřela pro veškerý provoz a proměnila se v místo plné hudby, divadla a především tance. Organizátoři dokázali, že lze oživit místo, které je “proslavené” častým pohybem různých asociálních živlů v místě nedaleko Hlavního nádraží. Skvěle se bavili všichni, od milovníků hudby a divadla přes nezávislé tanečníky až po děti. Někteří s mírnou nadsázkou dokonce happening s uvolněnou atmosférou přirovnávali k proslavenému festivalu v Riu. Myšlenka pouličního festivalu vznikla před třemi lety, kdy Plzeň kandidovala na titul Evropského hlavního města kultury 2015.

S letošním třetím ročníkem se pojí úvahy o našem vztahu k veřejnému prostoru. Jak dostat do ulic více umění, které by je oživilo a dalo jim nový rozměr? Jak vzniká územní plán města a k čemu je dobré o funkci jednotlivých míst přemýšlet? Jak dostat do města méně aut a víc klidných odpočinkových zón… Proto se letošní ročník Dne Meliny Mercouri rozhodl propojit s projekty zabývajícími se veřejným prostorem, fenomény bezdomovectví nebo vysidlování měst.

Dopolední program byl určen zejména dětem, které si pod taktovkou plzeňských architektů a výtvarníků mohly na Anglickém nábřeží vystavět kartonové město. Od 14 hodin pak na “pěší” Americké probíhal pestrý program situovaný mezi improvizované kavárny, hospůdky a pódia nabízející taneční, hudební i divadelní vystoupení. K vidění byli žongléři, street tanečníci, výtvarníci nebo videotvůrci. Zájemci si mohli vyzkoušet unikátní grafitti trenažér, založit improvizovanou zahrádku, navštívit fotoateliér, nebo si na chodník položit vlastní peršan, posedět v gauči a užívat volného prostoru na ulici.
„Dali jsme lidem domácí úkol, aby přinesli něco z domova – koberce, gaučíky a stolečky, a na Americké si udělali pohodu, zabydleli se,” uvedla Šárka Havlíčková, organizátorka Dne Meliny Mercouri.

Mezi účinkujícími nechyběla také známá divadelní a muzikálová choreografka Petra Parvoničová, která momentálně připravuje mimo jiné po taneční stránce operetu Růže z Argentiny v Divadle J.K. Tyla v Plzni či muzikál Casanova na zámku v Hluboké nad Vltavou.
“Přestože jsem teď hodně vytížená, neváhala jsem pro Plzeňany připravit workshop muzikálového jazz tance. Předvedou jej děti i dospělí. Hned z happeningu přeběhnu do Divadla Alfa, kde máme další vystoupení,” sdělila pro náš magazín věčně usměvavá Petra Parvoničová.

Odpoledne se pak program Dne Meliny Mercouri propojil s festivalem Živá ulice, který probíhal na náměstí Republiky. Zahrálo tu pět kapel, přičemž hlavními hvězdami byli čeští rockeři Please The Trees a švédští hiphopeři Baron Bane.

Foto: Autor článku