Unikátní taneční projekt nazvaný Mezinárodní víkend tance 2015 roztančil celou Plzeň během uplynulého víkendu. Pořadatelkou celé akce je Petra Parvoničová, plzeňská tanečnice, akrobatka a choreografka známá po celém světě, podepsaná pod mnoha operetními i muzikálovými produkcemi v Praze, Plzni, Ústí nad Labem i Hluboké nad Vltavou a také pod tanečním nastudováním české premiéry legendárního Fantoma Opery. I proto byl program plný muzikálových hvězd a tanečních skupin. V sobotu si diváci mohli vychutnat celovečerní představení s názvem Time Machine v Buena Vista Clubu, v neděli si pak na vlastní kůži vyzkoušeli nejrůznější taneční styly v Centru Olympia Plzeň. Odpoledne zde celý festival vyvrcholil velkolepou taneční GALASHOW.

Letošní 4. ročník Mezinárodního víkendu tance nesl podtitul Times square. Pořadatelé zvolili tento název proto, že taneční vystoupení, která jsou pro letošní oslavu tance chystaná, zachycují vývoj tance v čase. Celý festival byl zahájen již v pátek 1. května intenzivním tréninkem pro všechny tanečníky, kteří se projektu účastní. V sobotu se návštěvníci Plzně dočkali již tradiční „flashmobové“ taneční show v Centru Olympia Plzeň, kde zatančily dvě stovky tanečníků.

Hlavní část celého festivalu se pak odehrála v neděli 3. května v Centru Olympia Plzeň. Již dopoledne proběhly pro širokou veřejnost tři taneční workshopy, při kterých si návštěvníci centra mohli vyzkoušet tanec, akrobacii i různé taneční styly pod vedením profesionálních tanečníků. Festival následně vyvrcholil odpolední taneční Galashow, plnou nápaditých choreografií nejen od Petry Parvoničové. Vystoupila řada tanečních skupin Centra tance, Afresh Dance Community a dalších. Speciálními hosty festivalu byly hlavní hvězdy muzikálu Fantom Opery Monika Sommerová a Radim Schwab.

Na pódium se postupně dostali všichni – dospělí tanečníci, ale také děti nejrůznějšího věku. Tančil se klasický balet, moderní výrazový tanec, pohybová pantomima a závěr patřil samozřejmě muzikálu. Během programu vystoupili například Tygři, Lvíčci, DC Eagle, maturanti Církevního gymnázia, Taneční skupina Bastet, ale také tanečnice Petra Parvoničová, Petra Olfancová a Veronika Tesařová v ukázce s názvem Sólo pro tři. Děti z Dětského domova Staňkov si zase připravily vystoupení nazvané Hrbáč, na melodie z muzikálu Quasimodo. Zněl Beethoven, Mozart, Vivaldi, Lloyd Webber a další klasická i moderní hudba. Celou show provázel vtipným slovem Luděk Holý, který publiku navíc zazpíval známý hit New York, New York. Pověstnou třešničkou na dortu lze nazvat pěvecké vystoupení Moniky Sommerové a Radima Schwaba. Monika nejdříve zazpívala píseň Vzpomínky, chybět samozřejmě nemohl ani nejslavnější duet Fantoma a Christine. Celý program pak uzavřela skladba Don’t Rain on My Parade z muzikálu Funny Girl, ve které se představili všichni účinkující. Petře Parvoničové se opět podařilo rozhýbat velkou část Plzně, což celému festivalu dává jeho hlavní smysl.

Foto: Vítězslav Sladký