Jméno Daniela Landy od začátku jeho působení na české hudební scéně provokuje určitou část domácí populace. Jedni jej obdivují, druzí nenávidí. Podobně jako v předchozích projektech, jako byl například Krysař, Touha a zejména pak Tajemství Zlatého draka, i tentokrát chce Dan Landa hnout svědomím národa – probudit, motivovat, změnit a provokovat ty, co žijou v komerční hyponóze spokojenosti.

Proto i místo setkání s novináři bylo netradiční – parkoviště na Vyšehradě. Manželé Landovi totiž původně chtěli obnovit starou Vyšehradskou studnu a tímto aktem odstartovat PR svého nového muzikálu. Už viděli tisíce turistů z Čech, Japonska, Evropy i USA, jak příspívají na dobrou věc ve formě veřejné sbírky. Ovšem narazili na nepochopení ze strany Pražské vodohospodářské správy a Pražského magistrátu. Přesto své sny nevzdávají a producent nové rockové opery Klíč králů Oldřich Lichtenberg ve spolupráci s fanclubem Divadla Broadway vyzval občany k hledání dalších zapomenutých studní a studánek, které by se mohlo podařit zachránit. Tím chce produkce dokázat, že dílo není jen samoúčelnou show, ale že symbolický “klíč” může otevřít srdce dalších lidí.

O čem chystaný muzikál Klíč králů vlastně vypráví?

Ve Městě středů, ve kterém se obyvatelstvo skládá z Lidí, Elfů, Upírů, Ušounů a Zombíků, vyschne jednoho dne náhle jejich jediný pramen vody. Způsobí to ve městě přirozeně velký chaos. Vypadá to proto nejdřív jako štěstí, že nepříliš oblíbení Orkové začnou prodávat ve městě vodu, kterou vezou ze svých dolů za lesy. Její přemrštěná cena ale vede k velké nespokojenosti. Proto se sejde již zaprášená Rada králů, ve které je každá zmíněná skupina zastoupena svým králem. Králové jsou evidentně zoufalí a nezvyklí cokoliv ve městě řešit. Nepříliš bystrý král Ušounů, spíš náhodně zmiňuje knihu, která byla nalezena pod vyschlým pramenem vody. Kniha vzbuzuje eminentní zájem hlavně u krále Upírů. Tuší, že se kniha neobjevila náhodou. Ale pro její rozluštění se musí oslovit velký Čaroděj Strig, který žije léta mimo společnost. Čarodějka podob Efine je jedinou osobou, která srkryt tajemného čaroděje zná. Rada ji prosí o pomoc. Efine vyhledá Striga a vyřizuje mu prosbu Rady. Tím nastane odpočet k osudové věštbě…

V hlavních rolích se objeví Petr Kolář, Josef Vojtek, Marián Vojtko, Markéta Procházková, Iva Marešová, Vilém Čok, Bohuš Matuš, Tomáš Trapl, Ondřej Ruml, Radim Schwab, Petr Kutheil, Ondřej Izdný, Filip Gröger a řada dalších. Premiéra na scéně pražského Divadla Broadway je naplánována na 10. října tohoto roku.

Foto: Jiří Herman (snímky laskavě poskytla produkce muzikálu Klíč králů)