Na úspěch koncertního vystoupení The Best Of Musical s herci Městského divadla Brno Radkou Coufalovou a Jiřím Machem se agentura Globart rozhodla navázat vytvořením jakéhosi volného pokračování projektu, tentokrát v hlavních rolích s Radkem Novotným (známým například rolí Augustina Magaldiho z představení Evita, Ambrosia Kempera z Hello, Dolly!, Georga Zimmera z Probuzení jara či Maria z Bídníků) a Ivanou Skálovou, která má na svém kontě i přes svůj mladý věk již veliké množství hlavních či titulních rolí – za zmínku stojí například Evita, Sugar Kaneová, Roxie Hartová z Chicaga, Wendla z Probuzení jara či Bella z muzikálové pohádky Kráska a zvíře. Titulní roli v slavné Evitě zanedlouho Ivana Skálová předvede také divákům plzeňského Divadla J.K.Tyla, kde bude od prosince hostovat.

Oba umělci s tímto muzikálovým pásmem vystupují již asi čtvrt roku, objeli spoustu menších i větších měst po České republice, v Brně je ovšem diváci měli možnost spatřit poprvé právě ve středu 21.září ve Společenském centru Bystrc.
Od první minuty koncertu každý člověk v sále jasně pozoroval, že účinkující, kteří se střídají na podiu, nejsou žádní rádoby zpěváci, kteří si stoupnou k mikrofonu a (třeba i kvalitně) odzpívají seznam naučených písní. Že nedisponují pouze talentem pěveckým, nýbrž i hereckým a komediálním. Jednotlivé skladby byly profesionálně předvedené po všech stránkách. I když oba vystupovali v civilním oblečení a neměli kostým, který obyčejně v divadle rozhodně velkou měrou dopomáhá k vytvoření uvěřitelné atmosféry, přesto měla každá jednotlivá píseň neuvěřitelný náboj a divák věřil každému slovu, které k jeho uším dolehlo.

V průběhu večera zaznělo celkem jednadvacet skladeb, jeden hit známější než druhý. Opravdu jsme byli svědky krátkého průřezu tím nejlepším, co nám může muzikál nabídnout. West Side Story, Cats, Fantom Opery, Chicago, Mozart!, Bídníci, Funny Girl a mnoho dalších. Vlastně jsme v průběhu dvou hodin nakoukli pod pokličku osmnácti obrovských muzikálových děl. Možná se na konci člověk až podivil, kolik písní a muzikálů vlastně zná, jenom si je spolu třeba nedokáže spojit. Program byl sestaven skvěle, slyšeli jsme písně rychlé i pomalejší, v angličtině i češtině, muzikálovou klasiku i věci poněkud novější.

Večer plný světoznámých melodií zahájila Ivana Skálová písní Kabaret ze stejnojmenného muzikálu a taktéž velmi slavného filmu, ověnčeného osmi Oscary. Z téhož díla pak zazněla ještě píseň Maybe this time. Radek Novotný se publiku představil písní Zázrak ze Šumaře na střeše. Od muzikálové klasiky si pak odskočili do doby téměř současné a to konkrétně k romantickému duetu s názvem Written In The Stars z muzikálu Aida, který vznikl z pera Eltona Johna. V průběhu první půlky koncertu se pak Radek Novotný ještě převtělil do Bergera z muzikálu Hair a suverénně vystřihl jeho pecku Život mám, jako dr. Jekyll naservíroval dychtivému publiku This Is The Moment a v neposlední řadě se jako Tony z West Side Story (muzikálu, který se rozhodně dá označit na největší muzikálový klenot, jaký kdy byl napsán a každá jeho jednotlivá píseň je hitem) vyznával ze své nehynoucí lásky k Marii. Ivana Skálová mu skvěle sekundovala, a to nejen když se sálem rozezněl Hříšnej jazz Velmy Kellyové, ale i při největší pecce muzikálu Cats – Memory. Oba dva zakončili první část svého vystoupení společným duetem Last Night Of The Word z Miss Saigon. Druhou půli koncertu zahájil Radek Novotný písní Já doufal jsem z rockového muzikálu Mozart!, poté následovala píseň Maria z Bídníků Prázdný stůl i židle prázdné, muzikálovou trojici písní doplnil songem To je mi cirkus. Nezapomněl ani uctít legendární osobnost muzikálového světa, a to konkrétně písní My way. Franku Sinatrovi jednoduše smeknul klobouk – a to myslím doslova. Ivana Skálová výběr písní doplnila songem Don´t Rain On My Parade, již proslavila Barbra Streisand ve filmovém muzikálu Funny Girl, dále zazněla Listen z Dreamgirls, Mít rád bližního svého z Jesus Christ Superstar a na závěr Summertime, kterou většina z nás zná spíše z podání mnoha jazzových zpěváků, a málokomu dojde, že původně vlastně pochází z díla s názvem Porgy a Bess. Společně divákům předvedli duet S čertem si hrát a celý příjemný koncert zakončili krásným duetem All I Ask Of You z legendárního Fantoma Opery. Jejich hlasy společně neuvěřitelně ladily a na každého přítomného diváka v sále působily jako balzám na duši. Téměř vyprodanému sálu museli oba zpěváci pak přidat ještě jednu píseň na rozloučenou. Společně s nimi jsme se ještě jednou vrátili k muzikálu Jesus Christ Superstar a duetu Vše psát od prvních řádků.

Co bych uvedla jako snad jediné negativum koncertu je fakt, že všechny písně byly odzpívány na halfplayback. Nechci tím říct, že je to chyba, spíš mi to přijde jako značná škoda, vzhledem k tomu, jakým způsobem dokázali oba interpreti jednotlivé skladby podat. Myslím, že alespoň malá živá kapela by dodala písním neuvěřitelný náboj a posunula je ještě o další kus dopředu. Nicméně chápu, že vzhledem k tomu že je celý program určený pro cestování po republice, jsou hudební podklady praktičtějším řešením.

Tento trend, kdy muzikáloví herci na chvíli opustí divadlo a udělají jakýsi hudební recitál, je velice úspěšný. Takový Robert Jícha si zve hosty na svůj koncert každého půl roku, recitály Jany Musilové nejsou v Brně také žádnou novinkou. Je velice příjemné vidět herce i v jiné poloze, kde vlastně neztvárňují žádnou roli, ale mohou svůj talent prodat sami za sebe. Člověk kolikrát vlastně ani netuší, co všechno se za zdmi jednoho takového divadla může schovávat. Na závěr se sluší snad jenom poděkovat a doufat, že tohle vystoupení Radka Novotného a Ivany Skálové nebylo v Brně posledním a my je zase budeme mít možnost vidět i jinde než v divadle, protože – a to klidně řeknu naplno – „Vážení, ten koncert měl fakt šťávu!“

Ilustrační foto: Jef Kratochvil a archiv redakce