Muzikál Finian’s rainbow, u nás přejmenovaný na Divotvorný hrnec, měl svoji světovou premiéru na Broadwayi 10. ledna 1947. O jeho úspěšnosti svědčí už počet repríz prvního uvedení – 725. Uběhl rok a pár týdnů a nemožné se stalo skutkem – 6. března 1948 se evropská premiéra Divotvorného hrnce uskutečnila v Praze, v Divadle Voskovce a Wericha! Po jeho zrušení v červenci 1948 byla inscenace přenesena na scénu Hudebního divadla Karlín, kde se hrála s úspěchem další dva roky a zaznamenala zhruba 300 repríz.

Muzikál přeložili a upravili Voskovec s Werichem, hudbu aranžoval a doplnil legendární Zdeněk Petr, dirigoval Karel Vlach. V muzikálu vystupovala taková esa, jako Jan Werich, Soňa Červená, Rudolf Cortéz, Ljuba Hermanová nebo Josef Vinklář. Nejzásadnější úpravou české verze je proměna skřítka Oga v ryze českou pohádkovou postavu, vodníka Čochtana, z irských emigrantů se zase stali jihočeští přistěhovalci. Tak se muzikál inscenuje dodnes. Ještě téhož roku 1948 byl Divotvorný hrnec nastudován Státním divadlem v Ostravě a v roce 1950 v režii Oldřicha Nového také v Plzni.

V ostravských premiérách se v kultovní roli Vodníka Čochtana představí Norbert Lichý a Jiří Sedláček.
Pro nositele Ceny Thálie a člena Divadla Petra Bezruče Norberta Lichého je to vůbec první hostování v Národním divadle moravskoslezském, a to rovnou v muzikálu. Na otázku, jak se mu líbí v „národním“ odpovídá: „Moc. Všechno je takové velké. A kamkoli na jevišti strašně daleko. Milí lidi, jen je jich na jevišti někdy více, než u nás v hledišti. Hezký holky, ale ve studni na takové myšlenky moc studená voda. Teď už jenom, abych se já líbil národnímu a dostal všechny noty do hlavy ve správném pořadí.“

Jiří Sedláček je sice v Národním divadle moravskoslezském „doma“, ale zdá se, že se mu činoherní soubor stává malým. Na konci minulé sezóny předvedl své pěvecké a taneční schopnosti v muzikálu Donaha! (Hole dupy), tu současnou zahájil v opeře projektem Hrajeme operu! – Kominíček a nyní, opět muzikál. Zeptali jsme se ho, jestli to znamená, že na činohru zanevřel. „Vůbec ne, jen se realizuji v tom, co mě baví a co mě může obohatit a posunout dál. Přicházejí nabídky a já jsem rád. Mohu se seznamovat se systémem práce ostatních uměleckých složek, a to je hodně zajímavé a inspirující. Takže teď už jen čekám na nabídku z baletu, abych to měl kompletní. Myslím, že jako Bachoryšnikov bych se možná uplatnil. To nic nemění na tom, že činohra je pro mě i nadále srdeční záležitostí.“

Pro novou inscenaci se podařilo doslova nadchnout i rodáka z Hlučína, známého herce a režiséra Lumíra Olšovského. Tento zkušený muzikálový herec, nositel Ceny Thálie a absolvent oboru režie na pražské DAMU je režisérem připravovaného muzikálu. V Národním divadle moravskoslezském se Divotvorný hrnec bude hrát pod taktovkou Bohumila Vaňkáta a Karola Kevického, na scéně Davida Baziky, v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové a v choreografii Vladimíra Kloubka. Kromě Norberta Lichého nebo Jiřího Sedláčka (Čochtan) se můžete těšit na Oľgu Bezačinskou, Martinu Šnytovou nebo Ladu Bělaškovou (Káča), Romana Haroka anebo Roberta Jíchu (Woody) a mnoho dalších.

Foto: NDM Ostrava