Pražské Studio DVA přichází v českých podmínkách s poněkud netradičním projektem: V době letních prázdnin vrátí na pražskou scénu jeden z nejpopulárnějších klasických amerických muzikálů Hello, Dolly! a to na scéně smíchovského Švandova divadla. Producent Michal Horký sice neuvádí, zda viděl nedávné inscenace pražské, brněnské, plzeňské či ostravské, ale zato ho nadchlo v roce 1994 provedení v australském Melbourne. Pro titulní roli získal znamenitou herečku Ivanu Chýlkovou, jenž bude mít již od 6. července po dvaadvacet prázdninových večerů příležitost navázat na nejslavnější české Dolly Leviové, kterými byly nebo jsou Nelly Gaierová, Laďka Kozderková, Jitka Molavcová, Stáňa Fořtová, Daniela Šinkorová nebo Alena Antalová. O hereckých kvalitách Chýlkové nemůže být pochyb, tajenkou zatím zůstává, jak si poradí s nelehkým partem pěveckým. Jistým pozitivem zmíněného provedení je živý orchestr, který bude herce doprovázet.

Slavný muzikál oživí ve Švandově divadle režisér Ondřej Sokol, který přiznává, že byl nabídkou potěšen: “S myšlenkou zrežírovat muzikál jsem si pohrával delší dobu. Po všech úvahách o nové, moderní věci jsem dospěl k Hello, Dolly! Dolly je mezi muzikály naprostá klasika. Jednoduchý příběh, dalo by se říct starobylý. Ale v době svého vzniku, myslím, měla Dolly velmi ostré hrany a dokonce myslím, že v lecčems provokovala. A o to půjde i nám. Nenabízet Dolly v léty zaprášené krabici, naopak jí nabrousit hrany a pustit ji do světa čerstvou a mladou…“ Hudebního nastudování se chopil zkušený jazzmen a muzikálový dirigent Kryštof Marek, kterého si velmi dobře pamatuji z jeho angažmá v plzeňském operetním souboru v letech 1999 – 2003, kdy zde nastudoval celou řadu zajímavých titulů, z nichž si nejvíce sám cenil Šumaře na střeše, i samozřejmě z jeho nynějšího působení v Hudebním divadle Karlín, kde diriguje Producenty, Čardášovou princeznu a Polskou krev.

Dílo hudebního skladatele Jerryho Hermana a textaře Michaela Stewarta Hello, Dolly! se po boku Šumaře na střeše, Funny Girl a Muže z La Manchy zařadilo mezi nejúspěšnější muzikály 60. let dvacátého století a stalo se trvalou součástí zlatého fondu hudebního divadla. Jeho předlohou je geniální divadelní hra Thornthona Wildera “Dohazovačka”, která vychází z bláznivé komedie Johanna Nepomuka Nestroye “A jde se řádit”, jenž se zase inspiroval vtipnou jednoaktovkou Johna Oxenforda “Dobře strávený den”. Legendární příběh je vcelku jednoduchý. Jde svým způsobem o smutnou story jednoho postaršího zakyslého starého mládence, Horáce Vandergeldera, který se rozhodl oženit – a to vlastně jen proto, aby mu doma konečně někdo pořádně uklidil. Nemá čas sám shánět vhodnou manželku, a tak si najme (všeho) schopnou dohazovačku Dolly Leviovou. Je velmi výmluvná, šarmantní a energická. Horácovi, ze které ho vyklubal zámožný milionář, domlouvá schůzku s krásnou kloboučnicí, ale současně do New Yorku posílá i oba mladé příručí, které Horác zaměstnává a mladičkou neteř, která se chce proti strýčkově vůli provdat za mladého malíře. Všichni pak směřují na velkou taneční soutěž… Že Dolly nakonec díky kouzlu své osobnosti změní věčného mrzouta Vandergeldera v příjemného a galantního muže, kterého za jeho peníze dohodí sama sobě, už vlastně všichni víme…
Muzikál proslavil v titulní roli celou řadu významných hereček a zpěvaček, včetně Barbry Streisand, jenž nezapomenutelným způsobem ztvárnila úlohu výřečné dohazovačky ve snímku režiséra Gene Kellyho z roku 1969.
Praha Studio DVA tak realizuje svou první muzikálovou inscenaci, jejíž premiéra proběhne v rámci sedmého METROpolitního léta hereckých osobností.

Jerry Herman – Michael Stewart: HELLO, DOLLY!

Režie: Ondřej Sokol
Překlad: Ivo Osolsobě
Texty písní: Eduard Krečmar
Hudební nastudování a dirigent: Kryštof Marek
2. dirigent: Daniel Kapras
Choreografie: Renáta Suchánková
Scéna: Adam Pitra a Renáta Weidlichová
Kostýmy: Nina Stillmark
Hlasový poradce: Eduard Klezla

Osoby a obsazení:

Dolly Leviová: Ivana Chýlková
Horác Vandergelder: Josef Carda / Jaromír Dulava
Kornelius Hackel: Kryštof Hádek / Michal Slaný
Barnabáš Tucker: Jan Meduna
Irena Molloyová: Simona Babčáková / Monika A. Fingerová
Minie Fayová: Berenika Kohoutová
Ernestina Zámožná: Naďa Urbánková / Yvonne Přenosilová
Rudolf: Mojmír Maděrič
a company

Uvádí Studio DVA na scéně Švandova divadla od 6. července do 30. srpna 2010.

Foto: Produkce Studio DVA (snímky ze zkoušek)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal