“Prosím Dolly… Alena Antalová, na scénu!”
Hlášením inspicienta začínáme poněkud netradičně naší předpremiérovou upoutávku na muzikál Hello, Dolly!, který zítra zazní během slavnostní premiéry na Hudební scéně Městského divadla v Brně. Už mezititulkem naznačujeme, že se na prkna divadla na Lidické třídě vrací od třech svých potomků po zatím poslední mateřské dovolené oblíbená divadelní i televizní a filmová herečka Alena Antalová. Nechceme ovšem zapomínat, že titulní roli v díle Jerryho Hermana a Michaela Stewarta s ní bude alternovat Ivana Vaňková, slovenská rodačka, která už úspěšně ztvárnila na scénách MdB celou řadu důležitých rolí v mnoha titulech (West Side Story, Jesus Christ Superstar, Cikáni jdou do nebe, Koločava, Čarodějky z Eastwicku…) a hostovala také v Národním divadle v Brně, v Plzni a v Bratislavě. Budeme tedy moct sledovat dvě výrazné herecké osobnosti v jistě zajímavé alternaci.

Dílo hudebního skladatele Jerryho Hermana a textaře Michaela Stewarta Hello, Dolly! se po boku Šumaře na střeše, Funny Girl a Muže z La Manchy zařadilo mezi nejúspěšnější muzikály 60. let dvacátého století a stalo se trvalou součástí zlatého fondu hudebního divadla. Jeho předlohou je geniální divadelní hra Thornthona Wildera “Dohazovačka”, která vychází z bláznivé komedie Johanna Nepomuka Nestroye “A jde se řádit”, jenž se zase inspiroval vtipnou jednoaktovkou Johna Oxenforda “Dobře strávený den”. Legendární příběh je vcelku jednoduchý. Jde svým způsobem o smutnou story jednoho postaršího zakyslého starého mládence, Horáce Vandergeldera, který se rozhodl oženit – a to vlastně jen proto, aby mu doma konečně někdo pořádně uklidil. Nemá čas sám shánět vhodnou manželku, a tak si najme (všeho) schopnou dohazovačku Dolly Leviovou. Je velmi výmluvná, šarmantní a energická. Horácovi, ze které ho vyklubal zámožný milionář, domlouvá schůzku s krásnou kloboučnicí, ale současně do New Yorku posílá i oba mladé příručí, které Horác zaměstnává a mladičkou neteř, která se chce proti strýčkově vůli provdat za mladého malíře. Všichni pak směřují na velkou taneční soutěž… Že Dolly nakonec díky kouzlu své osobnosti změní věčného mrzouta Vandergeldera v příjemného a galantního muže, kterého za jeho peníze dohodí sama sobě, už vlastně všichni víme…

Občas vtipné, občas chytré, občas sentimentální – takové jsou scény typického muzikálu 60. let. Jerry Herman, v době, kdy psal Hello, Dolly!, už měl za sebou výrazný broadwayský úspěch – muzikál Mléko a med (Milk and honey) z roku 1961. Jeho děj umístil do Izraele, ale hlavními postavami jsou Američané, kteří jsou ve „svaté zemi“ na výletě.
Následující Hello, Dolly! měla premiéru 16. ledna 1964 v St. James Theatre na Broadwayi v režii Gowera Championa. V hlavní roli dohazovačky, vdovy Dolly Leviové, se představila Carol Channingová. Za celé období se ale v původní inscenaci vystřídalo v titulní úloze sedm jejích představitelek! Úspěch byl překvapivý – Dolly se dočkala 2844 repríz. Tím muzikál překonal i legendární My Fair Lady a logicky tak na sebe nenechala dlouho čekat filmová verze v režii Gene Kellyho s Barbarou Streisandovou v hlavní roli (1969). Ústřední hit celého muzikálu Hello, Dolly! ve společné interpretaci s Louisem Armstrongem oběhl celý svět tak rychle, jako žádná jiná muzikálová píseň.

Zítra premiérovaná inscenace už bude 22. uvedením Hello, Dolly! na české scéně, přičemž režisér Gustav Skála se k ní vrací již potřetí. Podle něj obliba muzikálu spočívá zejména v tom, že neřeší hlubokomyslné filozofické problémy, ale je napsán tak, aby lidé odcházeli z divadla s úsměvem na rtech.
„Všechny jeho postavy se pokouší ve svém životě něco změnit. A o to se čas od času pokoušíme všichni, čili tomu diváci dobře rozumí,” dodal režisér Skála.

Jerry Herman – Michael Stewart: HELLO, DOLLY!

Překlad: Ivo Osolsobě, Alexander Kozák
Režie a choreografie: Gustav Skála
Dirigent: Dan Kalousek, Jiří Petrdlík
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Roman Šolc
Dramaturg : Jan Šotkovský, Ondřej Šrámek
Sbormistr: Karel Škarka

Osoby a obsazení:
Dolly Leviová: Alena Antalová / Ivana Vaňková
Horác Vandergelder: Igor Ondříček / Petr Štěpán
Ermengarda: Hana Kováříková / Marta Prokopová
Ambrosius Kemper: Radek Novotný / Robert Rozsochatecký
Kornelius Hackel: Jakub Przebinda / Aleš Slanina
Barnabáš Tucker: Vojtěch Blahuta / Alan Novotný
Irena Molloyová: Lenka Janíková / Ivana Skálová
Minnie: Mária Lalková / Tereza Martinková
Ernestina Moneyová: Zdena Herfortová / Květoslava Ondráková
Paní Roseová: Jiřina Prokšová
Rudolf, majordomus: Karel Janský
Pikolík: Radek Hub
Strážník: Karel Mišurec / Zdeněk Bureš
Hlas soudce: Zdeněk Junák

Premiéra 6. února 2010 v 19:30 na Hudební scéně Městského divadla Brno

Foto: Jef Kratochvil
1) Alena Antalová a Petr Štěpán
2) Ivana Vaňková a company
3) Davová scéna z muzikálu
4) Alena Antalová a company