Nová inscenace světoznámého klasického muzikálu Hello, Dolly!, kterou s plzeňským muzikálovým souborem nastuduje herec a režisér Tomáš Juřička, nabídne divákům vskutku hvězdné obsazení. V titulní roli výřečné dohazovačky budou vystupovat Zuzana Krištofová a Ivana Jirešová, Horáce Vadergeldera ztvární Jan Ježek. Starší generaci diváků jistě potěší, že se na jevišti po několika letech opět setkají s velkými ikonami zdejších jevišť – Marií Grafnetterovou, Miluší Kupcovou a Františkem Dvořákem. Všichni tři byli dlouholetými hvězdami plzeňské operety.

Divákům není samozřejmě neznámé ani jméno Tomáše Juřičky, který bude muzikál režírovat. Je synem významného rozhlasového novináře Františka Juřičky a již zmíněné operetní zpěvačky Marie Grafnetterové. Na konzervatoři vystudoval hudebně – dramatický obor a jako herec proslul zejména rolí mladšího z bratrů Janderů v kultovním televizním seriálu Sanitka. Hraje, dabuje, režíruje a je členem realizačního týmu ČT, který vytváří pořad Kouzelná školka.

Hudbu a texty písní nesmrtelné Hello, Dolly! napsal americký skladatel Jerry Herman, autorem libreta je Michael Steward. Příběh vychází z úspěšné hry Thorntona Wildera Dohazovačka, jejíž předlohou se zase stala jedna z Nestroyových frašek. Světovou premiéru měl muzikál 16. ledna 1964 v divadle St. James Theatre v New Yorku. Už během několika týdnů bylo více než jasné, že se stane triumfem sezony. A nakonec i jedním z největších hitů muzikálové tvorby. Od své premiéry byla Hello, Dolly! hrána na Broadwayi nepřetržitě až do roku 1970. Dosáhla fantastického počtu 2 844 repríz a předčil tak neméně slavnou My Fair Lady o 127 repríz. Spolu se Šumařem na střeše se jednalo o nejúspěšnější muzikály tehdejší doby. Dílo sklidilo také 11 cen Tonny Awards, včetně hlavní za nejlepší muzikál. Jen v roce premiéry byla ústřední píseň nahrána ve 104 amerických a více než 40 zahraničních verzích. Šlágr z ní pak udělal svým osobitým „chraplavým“ podáním Louis Armstrong.

Další slávu zajistilo muzikálu filmové zpracování, které v roce 1968 natočil za „pouhých 20 milionů dolarů“ věhlasný tanečník, choreograf a režisér Gene Kelly s Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích. Na podzim roku 1966, tedy pouhé dva roky po broadwayské premiéře, uvedlo Hello, Dolly! v československé premiéře Hudební divadlo v Karlíně. Režie se ujal známý operní režisér Karel Jernek a v roli Dolly Leviové zářila Nelly Gaierová. Muzikál sklidil i u nás obrovský úspěch a po celých 50 let se na světová i česká jeviště pravidelně vrací.

Jerry Herman, Michael Stewart: Hello, Dolly!

Překlad a české testy: Ivo Osolsobě a Alexander Kozák

Režie: Tomáš Juřička
Dirigenti: Pavel Kantořík, Dalibor Bárta
Choreografie: Zuzana Krištofová
Scéna: Václav Vohlídal
Kostýmy: Ivana Brádková

Osoby a obsazení:

Dolly Leviová: Zuzana Krištofová / Ivana Jirešová
Horác Vadergelder: Jan Ježek
Ermengarda: Kateřina Herčíková
Irena Molloyová: Petra Vraspírová / Karolína Gudasová
Minnie Fayová: Eva Staškovičová / Kateřina Falcová
Kornelius Hackel: Pavel Režný / Petr Šudoma
Barnabáš Tucker: Adam Rezner / Jan Fanta
Ambrosius Kemper: Lukáš Ondruš
Rudolf: Roman Krebs
Holič: Václav Kolář
Ernestina: Venuš Zaoralová Dvořáková
Luis: František Dvořák
Paní Bohatá: Marie Grafnetterová / Miluše Kupcová
Strážník v parku: Zdeněk Šlajchrt
a company

Premiéra 26. dubna 2015 ve Velkém divadle v Plzni

Ilustrační foto:
Loga muzikálu Hello, Dolly! a archiv České televize