Úterý 12. ledna se zapíše černým písmem do historie chudé karibské země Haiti. Přesně v 16:53 místního času zdevastovalo část státu nejsilnější zemětřesení za posledních 200 let. Otřesy o síle 7 stupňů Richterovy stupnice zabily tisíce lidí a metropole Port-au-Prince se změnila v prašné zbořeniště bez elektrického proudu, vody a potravin. Během několika minut se ocitl v troskách prezidentský palác, sídlo mise OSN, nemocnice, ale i mnoho dalších budov – ušetřeny nezůstaly kostely, ministerstva, parlament či jiné veřejné budovy. Počet obětí se nakonec vyšplhal na děsivých 212 tisíc, nespočet obyvatel dvoumilionového hlavního města zůstalo bez střechy nad hlavou a jakýchkoli prostředků…

Neštěstí vyvolalo celosvětovou vlnu solidarity, jen v České republice se prostřednictvím různých sbírek a charitativních akcí podařilo vybrat přes 50 milionů korun. Nyní je však nutné v pomoci pokračovat, aby zbídačená země mohla povstat z popela. Proto uspořádá Nadační fond Niké ve spolupráci s Městským divadlem Brno benefiční koncert “Brno pro Haiti”, a to přesně měsíc po tragické katastrofě, 12. února 2010 od 17:30 na Hudební scéně Městského divadla Brno. Scénáře a režie se ujal Petr Gazdík a během charitativního večera vystoupí sólisté MdB s největšími muzikálovými hity, se kterými se dosud úspěšně prezentovali a prezentují na domácí i zahraniční scéně. Mezi účinkujícími nebudou chybět Alena Antalová, Dušan Vitázek, Igor Ondříček, Jana Musilová, Hana Holišová, Johana Gazdíková, Kateřina Krejčová, Zdeněk Junák, Petr Gazdík a další. Ti všichni zůstanou po čas celého koncertu na jevišti spolu se symfonickým orchestrem MdB pod vedením dirigenta Dana Kalouska a pěveckým sborem Ars Brunensis Chorus.

Cena vstupenky je 1000 korun a je k dostání v centrální pokladně divadla na Lidické třídě. Zájemcům, pro které bude tisícovka za koncert příliš, nabízí organizátoři ještě zajímavou alternativu: Slavnostní večer bude přenášen na velkoplošné plátno umístěné ve dvoraně divadla. K tomu, za symbolickou cenu, budou k dostání teplé nápoje a nebude chybět ani kasička, kam bude moci každý přispět těžce zkoušenému Haiti dle svých možností.

Článek byl napsán s využitím části tiskové zprávy Městského divadla Brno.

Foto: Ramon Espinosa