“Je ti teplo děvče,..” a mnoho dalších už zlidovělých hlášek máme navždy spojených s ruskou klasickou pohádkou Mrazík, kterou nám rok co rok servíruje přímo do obývacích pokojů některá z našich televizí. Jak známo, existuje i česká autorská muzikálová verze příběhu s hudbou Borise Urbánka. Ta měla premiéru v podobě unikátního muzikálu na ledě v roce 1998 a cestovala po českých zimních stadiónech dva roky. Nyní se muzikál v novém nastudování vrací. Půjde o výpravnou bruslařskou show s nejlepšími krasobruslaři z Čech a Slovenska v atraktivním zpracování a s nejmodernějšími jevištními efekty. Představení dozná celou řadu změn, díky vývoji techniky a technologií, které se řítí k novým možnostem jevištního ztvárnění.
„Poprvé budou použity animované projekce na ledu a velké videoplátno. Ale změny se netýkají jenom jevištních efektů. Scéna i mnohá choreografická čísla budou nová a celý příběh bude ještě více věrnější předloze ruské filmové pohádce s důrazem na pohádkovost, komiku a větší dynamiku“ prozrazuje ze zákulisí příprav a již naplno probíhajících zkoušek producent Vladimír Kratina.

Ruská pohádka Mrazík každoročně dokázala přilákat ke sledování miliony televizních diváků. Právě její obrovská popularita se stala inspirací k jejímu přepracování do podoby pohádkového muzikálu na ledě. Turné v sezoně 1998–2000 rozpoutalo úplnou “mrazíkománii” a tak se dá od letošního podzimu očekávat na ledových plochách po celých Čechách opět vysoká návštěvnost a velký ohlas. Celý projekt je zaměřen především na rodinu jako celek. Rodiče si připomenou notoricky známé, kouzelné dílko, z něhož často dokonce citují slavné hlášky a dětem tato klasická pohádka, atraktivností zpracování, vyplní mezeru v současné nabídce produkcí pro malé diváky. Na ledě bude bruslit více pohádkových postav, baba Jaga skončí opravdu v rozžhavené peci, dědeček Hříbeček se bude schovávat Ivanovi v lese, Ivánek s Nastěnkou budou zamilovaně tančit na povlávající louce s máky. Pro dokonalé dokreslení atmosféry budou použity projekce. Ovšem slavná čísla, například loupežníci, chorovod a další zůstanou zachována, tak jako známé písně a hudba v podání našich předních hereckých a pěveckých hvězd (Jiřina Bohdalová jako vypravěčka, Ivánka zpívá Karel Gott, mluví Michal Dlouhý, Nastěnku zpívá Iveta Bartošová, Marfušu zpívá a mluví Věra Špinarová, Mrazíka zpívá a mluví Vladimír Kratina). Bonbónkem, který osladí celkovou atmosféru, bude dozajista živé komediální vystoupení Martina Dejdara či Viléma Čoka a mistrovské krasobruslařské umění Otto Dlaboly s Kateřinou Beránkovou v režii Martina Čičváka a choreografii Františka Blaťáka.

Muzikál Mrazík na ledě – realizační tým

režie: Martin Čičvák
hudba: Boris Urbánek, Nikolaj Budaškin
choreografie: František Blaťák
text: K. M. Walló, Jiří Sedláček, Hermína Motýlová
texty písní: Jiří Sedláček, K. M. Walló
scéna: Tomáš Ciller
kostýmy: Alexander Babraj, Eliška Zapletalová
hudební nahrávka: Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigent: Petr Vronský

Foto: Produkce muzikálu Mrazík na ledě
sbory nazpíval: Moravský komorní sbor pod vedením Lubomíra Mátla