Po Noci na Karlštejně a Evitě čekají na Plzeňany v letošní sezoně ještě dvě zajímavé muzikálové premiéry. Zatímco ve Velkém divadle zazní už 25. února v české premiéře pod názvem Prodavači snů nedávný broadwayský hit Dirty Rotten Scoundrels v režii Romana Meluzína (základní informace o titulu i obsazení jsme již zveřejnili a chystáme pro vás rozhovor s Danielou Šinkorovou), Radek Balaš začne v Komorním divadle připravovat muzikál Adéla ještě nevečeřela. Premiéra se uskuteční 12. května a plzeňskému publiku se poprvé představí další hvězda pražské divadelní i filmové scény – populární Jiří Langmajer, který si zahraje postavu šíleného hraběte Ruperta von Kratzmara, kterou ve slavném filmu nesmrtelně ztvárnil Miloš Kopecký.

Už v roce 2007 dobyli Radek Balaš společně s Ondřejem Brouskem Plzeň svým úspěšným původním muzikálem Kniha džungle. Na místo činu se nyní vrátí s dalším úspěšným kusem Adéla ještě nevečeřela, kterým již bavili diváky Slováckého divadla v Uherském Hradišti i pražského Divadla Broadway.
Příběh je nejen parodií na rodokapsové detektivky a brakovou literaturu, ale také ukázkou velkého kontrastu mezi americkou a českou kulturou. Namyšlený, uhlazený americký detektiv přijíždí do Prahy, aby lehce a šarmantně vyřešil zapeklitý případ. Jenže velmi záhy zjišťuje, že u Čechů je všechno jinak. Naráží nejen na specifika české národní povahy, ale je také vystaven odlišnému způsobu pojetí policejního vyšetřování charakterizovaného postavou komisaře Ledviny. Právě ostré protiklady mezi americkým a českým řešením jednotlivých situací jsou sympatickým zdrojem laskavého humoru. Kultovní český film inspiroval Balaše s Brouskem k napsání jiskřivé hudební komedie, která ctí jak filmovou předlohu, tak i divadelní prostor. Z obou dosavadních inscenací v Praze i Uherském Hradišti vyšly nahrávky písní na CD.

Úlohu okouzlujícího detektiva Nicka Cartera budou alternovat mladí členové souboru muzikálu a operety Jozef Hruškoci a Martin Hubeňák, komisaře Ledvinu si zahraje opora tohoto souboru Bronislav Kotiš a naivku Květušku jako protiúkol po Evitě Soňa Borková. I tentokrát, jak už bylo naznačeno, se diváci mohou těšit na hvězdu první velikosti – Jiřího Langmajera. Přestože se v Plzni 3.6.1966 narodil, ve zdejším divadle vystoupí poprvé. Vystudoval hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři a ještě v období studií jej obsadil režisér K. Smyczek do televizního seriálu Třetí patro. Hrál v Divadle pod Palmovkou či v Divadle na Vinohradech. Vytvořil řadu hlavních rolí (Peer Gynt, Caligula, Oidipus, Amadeus, Ubohý vrah, Kean) a hostoval i v pražském Národním divadle, Hudebním divadle Karlín, Černém divadle, Studiu Bouře, ve Viole nebo v Divadle Kalich. Rovněž vytvořil výrazné role na Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě – Edgara v Králi Learovi a Hamleta. Hrál v mnoha televizních inscenacích, filmech a seriálech – PF 77, In nomine patris, Kouzelný přítel, Bylo nás pět, Zdivočelá země, O ztracené lásce, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Hranaři nebo Ordinace v růžové zahradě. V roce 1999 se stal držitelem Ceny Thálie pro umělce do 33 let, v roce 2003 byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii herec roku. Na Českého lva získal nominaci v roce 1999 za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Návrat idiota, v roce 2006 pak za herecký výkon v hlavní roli ve filmu Pravidla lži. Vystoupil i v řadě českých muzikálů, jako je Dracula, Adéla ještě nevečeřela (Divadlo Broadway) nebo Baron Prášil. V Plzni předběžně přislíbil svoji účast i na české premiéře muzikálu Nine v příští sezoně.

Jiří Brdečka, Oldřich Lipský, Radek Balaš, Ondřej Brousek: ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA

Režie a choreografie: Radek Balaš
Dirigenti: Jiří Petrdlík, Jan Kučera
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Roman Šolc
Dramaturgie: Jiří Untermüller

Osoby a obsazení:

Nick Carter: Jozef Hruškoci / Martin Hubeňák
Komisař Ledvina: Bronislav Kotiš
Rupert von Kratzmar: Jiří Langmajer
Albín Boček: Jiří Untermüller
Květuška: Soňa Borková
Hraběnka Thunová: Stanislava Topinková Fořtová
Baron Franz von Kaunitz: Roman Krebs
Dívčí pěvecké trio: Eva Marešová, Petra Vraspírová, Jitka Cafourková
Bianka: Jana Tesařová
George alias Kuřátko: Jan Kaštovský
Komorník von Kratzmara: Radek Štědronský Shejbal
Gogo: Petr Dudás
Žena na nádraží a jiné: Krystýna Bečvářová
Slepá žena a jiné: Simona Lebedová
Umučená žena a jiné: Lucie Zvoníková
Otec od rodiny a jiné: Milan Čtvrtník
Vrah se sekyrou a nožem a jiné: Tomáš Drobil
Vrah s pistolí a jiné: Oldřich Vojta
Hlas Adély: bude doplněno

Foto: Roman Souček (Jiří Langmajer v inscenaci Divadla Broadway) a archiv autora