Mary Poppins patří k vůbec nejúspěšnějším současným muzikálům. Proslulý divadelní producent Cameron Mackintosh o uvedení příběhu usiloval přes třicet let. Světová premiéra proběhla v roce 2004 v Londýně, kde se, podobně jako v New Yorku a dalších městech, stala Mary Poppins jedním z největších muzikálových trháků nastupujícího 21. tisíciletí. V Čechách už se superkalifradžilistikexpijalidózní muzikál hrál v Brně i v Praze (koprodukce s MdB), nyní legendární pohádková chůva zamíří do vídeňského divadla Ronacher. Slavnostní premiéra se uskuteční 1. října tohoto roku, první představení je ale naplánováno už na 18. září 2014. V hlavních rolích se představí vídeňskému publiku dobře známá Holanďanka Annemieke Van Dam (hrála mimo jiné titulní roli v muzikálu Elisabeth) a David Boyd, který vystoupí v úloze stepujícího kominíka Berta.

Příběh muzikálu se odehrává v Londýně na konci 19. století. V běžném londýnském domě žijí manželé Banksovi se svýma dvěma dětmi. Pan Banks je bankovním úředníkem a dětem se věnuje málo, mají na to guvernantku. Obě děti však nejsou se svými vychovatelkami spokojeny, zlobí a lezou jim na nervy, takže se zde guvernantky často střídají. Během jedné z častých výměn pan Banks podá inzerát do novin na novou guvernantku, ovšem obě děti sepíší na papír své vlastní požadavky, jak by měla nová chůva vypadat. Rozezlený otec jejich návrh zamítne a dopis roztrhá na kousky, které zahodí do domácího krbu. Kouzelný vítr útržky dětského dopisu odnese pryč a druhý den ráno se na prahu Banksova domu zjeví kouzelná Mary Poppins s původním dětským dopisem v ruce.

Na první pohled se Mary Poppinsová od ostatních guvernantek ničím neodlišuje, je přísná a působí velmi upjatým dojmem. Nicméně se jedná o kouzelnou osobu plnou humoru a fantazie, jež umí čarovat a provádět úplně nemožné věci. Obě děti společně s ní a s kominíkem Bertem během několika dní zažijí zcela nečekaná dobrodružství. Kouzelná bytost Mary Poppins od obou dětí odejde v okamžiku, kdy rodiče konečně pochopí, že se musí svým dětem mnohem více věnovat, než tomu bylo doposud a celá rodina žije v harmonii a lásce.

Britský muzikál, který byl poprvé uveden v roce 2004 v Londýně v Prince Edward Theatre, vychází z námětu knih britsko-australské spisovatelky Pamely Lyndon Traversové a stejnojmenného hollywoodského filmu studia Walta Disneye z roku 1964. Muzikál měl obrovský úspěch a zamířil na přední muzikálové scény celého světa.

MARY POPPINS

Originalmusik & Liedtexte: Robert B. Sherman
Originalmusik & Liedtexte: Richard M. Sherman
Buch: Julian Fellowes
Neue Lieder, zusätzliche Liedtexte & Musik: George Stiles
Neue Lieder, zusätzliche Liedtexte & Musik: Anthony Drewe
Co-Creator & Originalproduzent: Cameron Mackintosh
Originalproduzent für “Disney Theatrical Productions”: Tom Schumacher
Orchestrierung: William David Brohn
Sounddesign: Paul Groothuis
Lichtdesign: Natasha Katz
Bühnen- und Kostümbild: Bob Crowley
Co-Choreografie: Stephen Mear
Co-Regie & Choreografie: Matthew Bourne
Regie: Richard Eyre
Musikalische Leitung: Koen Schoots

V hlavních rolích:

Mary Poppins: Annemieke Van Dam
Bert: David Boyd
George Banks: Reinwald Kranner
Winifred Banks: Milica Jovanovic
Miss Andrew: Maaike Schuurmans
Admiral Boom / Chairman: Dirk Lohr
Robertson Ay: Niklas Abel
Vogelfrau: Sandra Pires
Mrs. Brill: Tania Golden
Jane Banks Fiona: Bella Imnitzer, Katharina Kemp, Filippa Lengyel, Meta Schumy
Michael Banks: Moritz Krainz, David Paul Mannhart

Foto: VBW – Rolf Bock

.