Už 14. září odpremiérují studenti brněnské JAMU na scéně Divadla na Orlí velmi populární český muzikál Zvonokosy, který kdysi proslavila zpěvačka Laďka Kozderková. Režie se ujala pedagožka Sylva Talpová, hudebního nastudování Tomáš Küfhaber a choreografie David Strnad.

Muzikál Zvonokosy vznikl podle satirického románu Gabriela Chevalliera z 30. let minulého století, který byl dříve již mnohokrát zpracován pro divadlo i film a dodnes zůstává jednou z nejpopulárnějších humoristických knih vůbec. Směle konkuruje i dílům našeho Jaroslava Haška, jenž byl vlastně Chevalliérovým současníkem. Do muzikálové podoby Zvonokosy přetvořili libretista Petr Markov a skladatel Jindřich Brabec. Hned jeho první uvedení v Hudebním divadle v Karlíně v roce 1983 znamenalo velký úspěch, který muzikál provází dodnes, kdekoli se objeví. V karlínské verzi zazářila celá řada znamenitých herců (Ladislav Županič, Hana Talpová, Karel Hála, Naďa Urbánková nebo Eva Pilarová) a zejména pak Laďka Kozderková v roli Judity Čuprové. Zvonokosy byly také posledním představením, které Laďka Kozderková 2. října 1986 odehrála. Pak bohužel nevyléčitelně onemocněla a na jeviště se už nikdy nevrátila.

V následujících letech se Zvonokosy rozletěly do celé řady českých divadel, do Brna, Plzně i Ostravy, s oblibou je hrály i nejrůznější ochotnické soubory. V roce 1987 vydal Supraphon písně z muzikálu na LP. Do Karlína se pak Zvonokosy vrátily v režii Petra Novotného v roce 2001 a v hlavních rolích se divákům představili např. Jitka Molavcová, Tereza Duchková, Petr Štěpánek, Jan Přeučil či Vladimír Brabec. Děj se odehrává v jihofrancouzském městečku Zvonokosy, uprostřed kraje vína Beaujolais. Stereotypní život místních obyvatel jen občas zpestří nějaký drb nebo milostná aférka. Poklidné plynutí všedních dnů a žabomyší politické spory republikánů a monarchistů rázně naruší rozhodnutí starosty Pěšinky postavit u kostela veřejný záchodek.

Muzikál vychází prakticky pouze z prvního dílu Chevalliérovy knihy. Autor totiž po velkém úspěchu Zvonokos připsal ještě dva díly s podnázvy Babylon a Lázně, v nichž své postavy doprovází až k začátku druhé světové války. Autory muzikálové verze jsou hudební skladatel Jindřich Brabec a textař a libretista Petr Markov. Oba za sebou mají mnoho divadelních i hudebních úspěchů. Jindřich Brabec (1933 – 2001) zkomponoval nejen řadu muzikálů (Nejkrásnější válka, Děti noci, Manon, Vzhůru na Madeiru…), ale také hitů pop music (Malovaný džbánku, Modlitba pro Martu). Petr Markov napsal scénáře k filmům Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek, Slunce, seno, erotika, Ještě větší blbec, než jsme doufali, ale také texty k 370 písničkám. Jako muzikálový libretista dnes spolupracuje zejména se Zdeňkem Bartákem, se kterým napsali muzikály Jedna noc na Karlštejně, Hrátky s čertem, Cesta kolem světa za 80 dní a Baron Prášil.

Jindřich Brabec, Petr Markov: ZVONOKOSY

Režie: Sylva Talpová
Hudební úprava a nastudování: Tomáš Küfhaber
Choreografie: David Strnad
Dramaturgie: Karel Spurný
Scénografie: Alice Novotná

V hlavních rolích:

Eulálie Čubíková: Katarína Mikulová
Judita Čuprová /drbna Drahobejlová: Kristýna Štarhová
Jarmila Macarátová / drbna Mrňouchová: Markéta Pešková
Adelajda z Kratihájů / Růženka Baráčková: Michaela Baladová
Inocenc Kulíšek: Jiří Daniel
Bartoloměj Pěšinka: Daniel Rymeš
Severín Calaba / Ferda Čupr: Štěpán Kaminský
Lorenc Pořízek / Oskar Hronec: Ondřej Bábor
Vincek: David Šiller
Standa Botička: Jan Polášek
Bohdan Macarát: Adam Zemek nebo Ondřej Halámek
Jean: Filip Tunáček nebo Daniel Rymeš
Cajdrnoha / sprejer: Jakub Mareš

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký (Divadlo na Orlí) a repro redakce (CD Zvonokosy)