Trochu předčasně oslaví dvacáté narozeniny legendární český muzikál Dracula z autorské dílny hudebního skladatele Karla Svobody, textaře Zdeňka Borovce a tanečníka a scénáristy Richarda Hese. Ten měl světovou premiéru 13. října 1995 v pražském Kongresovém centru. Dvě slavnostní představení tentokrát proběhnou 21. února 2015 v Pardubicích a 24. února 2015 v Liberci.

První český muzikál superlativů se v hlavách zmíněného autorského tria a producenta Egona Kulhánka zrodil po triumfálním úspěchu Bídníků a rockové opery Jesus Christ Superstar na pražské scéně. Světová premiéra se uskutečnila v pražském Paláci kultury, tedy v dnešním Kongresovém centru Praha. Do roku 1998 jej vidělo 1,2 mil. diváků, což je dosavadní český muzikálový rekord. Podařilo se to nejen díky velké kapacitě sálu, ale samozřejmě ponejvíce kvůli kvalitě a oblibě díla samotného. Přestože byl o vstupenky zájem dál, Dracula musel ustoupit rekonstrukci KC, které se chystalo na blížící se zasedání Mezinárodního měnového fondu. Následně se Svobodův muzikálový bestseller rozlétl do světa – dosud byl uveden na Slovensku, v jihokorejském Soulu, v Polsku, Německu, Rusku, Belgii nebo v Lichtenštejnsku. Do němčiny jej přeložil jeden z nejznámějších světových muzikálových libretistů Michael Kunze, spoluautor muzikálů Elisabeth, Ples upírů, Mozart! či Rebecca, který do německého jazyka přebásnil i většinu děl Andrewa Lloyd Webbera a Eltona Johna. V roce 2003 se úspěšný muzikál krátce vrátil v původním nastudování a v novém doobsazení do Prahy. Další comeback přišel v roce 2009, kdy se Dracula usídlil na dva roky v Divadle Hybernia, v nové výpravě a úpravě posledního jednání, tzv. Třetí epochy.

V titulní roli krutovládce Transylvánie se postupně představilo osm herců a zpěváku: Daniel Landa (jen na několik představení), Daniel Hůlka, Tomáš Bartůněk, Petr Dopita, Andrej Bestchasny, Ernesto Čekan, Marián Vojtko a Josef Vojtek. Všemi nastudováními prošel jen Daniel Hůlka, pro něhož je role Draculy zcela kultovní a katapultovala jej už v roce 1995 coby nepříliš známého operního pěvce až na samý vrchol popularity. Bohužel už momentálně nežije ani jeden z tvůrců tohoto díla. Textař Zdeněk Borovec zemřel 18. února 2001, hudební skladatel Karel Svoboda spáchal sebevraždu v Jevanech 28. ledna 2007, 17. února 2014 skonal po těžké nemoci tanečník a choreograf Richard Hes a nedlouho předtím, 22. srpna 2013, náhle odešel z tohoto světa i režisér Jozef Bednárik.

Muzikál se v rámci svého dvacetiletého výročí kupodivu nepředstaví tentokrát v Praze, ale ve velkých halách pro tisíce návštěvníků na severu a východě Čech. Polokoncertní verze bude uvedena v pardubické ČEZ Areně a liberecké Tipsport Areně.

Obsazení Pardubice a Liberec 2015

Dracula: Daniel Hůlka
Lorraine: Leona Machálková
Adriana/Sandra: Kamila Nývltová
Šašek, sluha, profesor: Tomáš Trapl
Steven – Josef Vágner

Ilustrační foto: Martin J. Polák