Velkolepý rodinný muzikál Mary Poppins uvede v sobotu 20. listopadu v české premiéře na své Hudební scéně Městské divadlo Brno jako teprve šestá scéna na světě!
Jak připomíná dramaturg projektu Jan Šotkovský, Mary Poppins není jen tak obyčejným muzikálem. Vždyť proslulý divadelní producent Cameron Mackintosh o uvedení příběhu usiloval takřka třicet let. Světová premiéra proběhla v roce 2004 v Londýně, kde se, podobně jako v New Yorku a dalších městech, stala Mary Poppins jedním z největších muzikálových trháků nastupujícího 21. tisíciletí. I brněnská inscenace nabídne divákům výpravné scény, nádherné kostýmy a řadu opravdových jevištních kouzel, během nichž Mary se svým deštníkem opravdu vzlétne.

Režisér Petr Gazdík v rozhovoru o novém megaprojektu mimo jiné prozradil:

Proč jste sáhli zrovna po titulu Mary Poppins? Myslíte, že dnešním dětem tahle postava něco říká?

Když jsme, v podstatě náhodou, v roce 2006 jen pár měsíců po premiéře navštívili londýnské představení, naše první otázka při jednání se zahraniční agenturou poskytující práva byla, kdy můžeme Mary Poppins představit našim divákům v Brně. To představení bylo jedním slovem krásné, a to pomíjím slova jako magické, dojemné, výjimečné ve svém sdělení divákovi… Krom toho se jedná o muzikál opravdu rodinný, určený těm nejmenším dětem až po jejich nejstarší prarodiče. Mnoho takových inscenací není! Myslím, že Mary Poppins má navíc co říci především nám dospělým, jež děti přivádíme do života, do společnosti, která již mnohdy bohužel zapomíná na to, jak důležité je snít, představovat si, milovat, mít pochopení… Děti budou Mary Poppins zbožňovat a nejen ji, ale taky prima kámoše kominíka Berta – hlavní mužskou postavu muzikálu Mary Poppins.

Jak těžké bylo vyjednat autorská práva?

Když jsme se tehdy poprvé dotázali, bylo nám sděleno, že se jedná o tak výjimečný počin spolupráce Camerona Mackintoshe a Walta Disneyho, že nepředpokládají uvedení Mary Poppins jinde než na Bradwayi a West Endu. Avšak díky jejich přímé zkušenosti s jiným tituly našeho divadla, které považují za velmi úspěšné, nakonec po tříletém jednání přiřkli práva také našemu divadlu. Jsme však teprve šestým divadlem světa, které smí Mary Poppins uvést.

Mají zástupci práv nějaká kritéria a podmínky, podle kterých musí být inscenace zrežírována, resp. podle kterých se musí přísně řídit?

Ta kritéria jsou velmi přísná, zcela konkrétní a jsou součástí mnohastránkového kontraktu. V případě Mary Poppins však rozhodovala především dřívější zkušenost s kvalitou našich jiných hudebních inscenací – Oliver!, Čarodějky z Eastwicku aj.

Podle čeho jste vybírali herce do hlavních rolí?

I to podléhá kontraktu a schvalování v Londýně, a tentokrát také v Los Angeles, v produkci Walta Desneyho. Stejně jako scéna, kostýmy či režijní koncepce… Obsazení je složeno především z našich herců, kteří jsou, myslím, dokonalými představiteli svých postav.

Inscenace bude nesmírně výpravná. Prozradíte něco o scéně či kostýmech?

To se musí vidět! Obojí je výpravné, stylové a krásné… Jde o čistý extrakt strohé reality a absolutní imaginace. Každý den si prohlížím návrhy, z nichž některé byly zveřejněny už i na divadelním facebooku, a těším se jako malý kluk!

Použijete i triky či cokoli dalšího, co přivede děti i dospělé v úžas?

Triky? To tedy ne! Děti i dospělí se mohou těšit na opravdová kouzla! Protože jak říká sama Mary Poppins: „Stačí jen chtít a rázem vše je možné!

P. L. Traversová, Richard Sherman, Robert Sherman, Julian Fellowes, George Stiles, Anthony Drewe:

MARY POPPINS

Překlad: Jiří Josek
Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Dan Kalousek, Igor Vavrda
Dirigent: Dan Kalousek, František Šterbák
Choreografie: Lucie Holánková
Scéna: Petr Hloušek
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturgie: Jan Šotkovský

V hlavních rolích:

Mary Poppins: Alena Antalová / Radka Coufalová / Johana Gazdíková
Bert: Dušan Vitázek / Denny Ratajský
Georg Banks: Martin Havelka / Milan Němec
Winifred Banksová: Jana Musilová / Markéta Sedláčková
Paní Brillová: Zdena Herfortová / Monika Světnicová
Robertson Ay: Tomáš Sagher / Lukáš Vlček
Admirál Bum, ředitel banky: Ladislav Kolář / Karel Mišurec
Jane Banksová: Karolína Burešová / Vendula Hájková / Kateřina Kolčavová / Kristýna Kučerová
Michael Banks: Dominik Brychta / Andrej Antonín Holoubek / Lubomír Hrdlička / Petr Šimčák

Česká premiéra na Hudební scéně MDB 20. listopadu od 19:30.

Foto: Jef Kratochvil
1) Dušan Vitázek a Alena Antalová
2) Vendula Hájková, Jana Musilová a Dominik Brychta
3) Denny Ratajský s Radkou Coufalovou
4) Vendula Hájková, Dominik Brychta a Alena Antalová