Denny Ratajský, Radka Coufalová

Denny Ratajský, Radka Coufalová

Na Hudební scénu Městského divadla v Brně se vrací velkolepý rodinný muzikál Mary Poppins. Ten zde měl premiéru v roce 2010 a za tři roky zaznamenal 191 repríz. Tentokrát kouzelná chůva do Brna přiletí 30. listopadu a usadí se tu na celý jeden měsíc.

Mary Poppins patří k vůbec nejúspěšnějším současným muzikálům. Proslulý divadelní producent Cameron Mackintosh o uvedení příběhu usiloval přes třicet let. Světová premiéra proběhla v roce 2004 v Londýně, kde se, podobně jako v New Yorku a dalších městech, stala Mary Poppins jedním z největších muzikálových trháků nastupujícího 21. tisíciletí. Nejdřív vznikla knížka Pamely Lyndon Traversové (1934) a po ní ještě tři pokračování příběhů o zázračné chůvě dvou nezbedných dětí. V roce 1964 má premiéru film z Disneyho dílny, nominováný na hromadu Oscarů ( z toho pět proměněných) a následně autorka píše další dva díly teď už světově proslaveného příběhu. Díky filmu se stala Mary Poppins uznávanou dětskou autoritou. Její jednoznačně výchovné směřování míří na dospělé: Věnujte se s láskou a trpělivostí svým dětem, pro to stojí za to žít. V roce 2004 byla v Londýnském divadle Prince Edwarda světová premiéra muzikálu s libretem Juliana Fellowse, na hudbu Roberta B. Shermana (to jsou písně pro původní filmový muzikál) a Georga Stilese (připsané písně a hudba do divadelní verze). V roce 2006 se hraje muzikál v New Yorku, rozbíhá se do světa, aby už v roce 2010 režisér Peter Gazdík uvedl Mary Poppins v české premiéře (tedy ještě před premiérou německé verze ve Vídni).

Příběh muzikálu se odehrává v Londýně na konci 19. století. V běžném londýnském domě žijí manželé Banksovi se svýma dvěma dětmi. Pan Banks je bankovním úředníkem a dětem se věnuje málo, mají na to guvernantku. Obě děti však nejsou se svými vychovatelkami spokojeny, zlobí a lezou jim na nervy, takže se zde guvernantky často střídají. Během jedné z častých výměn pan Banks podá inzerát do novin na novou guvernantku, ovšem obě děti sepíší na papír své vlastní požadavky, jak by měla nová chůva vypadat. Rozezlený otec jejich návrh zamítne a dopis roztrhá na kousky, které zahodí do domácího krbu. Kouzelný vítr útržky dětského dopisu odnese pryč a druhý den ráno se na prahu Banksova domu zjeví kouzelná Mary Poppins s původním dětským dopisem v ruce. Na první pohled se Mary Poppinsová od ostatních guvernantek ničím neodlišuje, je přísná a působí velmi upjatým dojmem. Nicméně se jedná o kouzelnou osobu plnou humoru a fantazie, jež umí čarovat a provádět úplně nemožné věci. Obě děti společně s ní a s kominíkem Bertem během několika dní zažijí zcela nečekaná dobrodružství. Kouzelná bytost Mary Poppins od obou dětí odejde v okamžiku, kdy rodiče konečně pochopí, že se musí svým dětem mnohem více věnovat, než tomu bylo doposud a celá rodina žije v harmonii a lásce.

 

V obnovené premiéře se divákům v titulní roli divákům kromě osvědčené trojice hereček Alena Antalová – Johana Gazdíková – Radka Coufalová letos nově představí Ivana Vaňková. Postavu kominíka Berta vytvoří Dušan Vitázek v alternaci s Dennym Ratajským. V dalších rolích vystoupí téměř celý herecký soubor MDB, například Milan Němec, Martin Havelka, Jana Musilová, Markéta Sedláčková, Monika Světnicová, Zdena Herfortová, Lukáš Vlček, Tomáš Sagher, Aleš Slanina, Lukáš Janota a řada dalších

Mary Poppins, MdB

Mary Poppins, MdB

 

P. L. Traversová, Richard Sherman, Robert Sherman, Julian Fellowes, George Stiles, Anthony Drewe: MARY POPPINS

Překlad: Jiří Josek

Režie: Petr Gazdík

Dirigent: Dan Kalousek, František Šterbák

Dramaturg: Jan Šotkovský

Choreografie: Lucie Holánková

Scéna: Petr Hloušek

Kostýmy: Andrea Kučerová

Vokální nastudování: Karel Škarka

Petr Brychta, Alena Antalová, Dušan Vitázek

Petr Brychta, Alena Antalová, Dušan Vitázek

Foto: jef a Tino Kratochvilové