Nové Divadlo, Plzeň

Nové Divadlo, Plzeň

Řada českých divadel se chystá na novodobou tradici – dnes, 19. listopadu, vypukne již počtvrté Noc divadel. Pořádá ji Divadelní ústav v úzké spolupráci s jednotlivými scénami. Akce si klade za cíl přilákat do divadel návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, jimž chce nabídnout nevšední zážitky, které jim divadla obvykle během běžného provozu neposkytují.

Noc divadel je mezi návštěvníky stále populárnější. Koordinátoři a pořadatelé prohlašují, že se jí letos zúčastní více než stovka divadel a souborů napříč Českou republikou, přidají se i některé knihovny a další kulturní instituce. Odhaduje se že, že akci navštíví v pětatřiceti městech více než 50 tisíc lidí.

Většina scén láká nejen na odpolední či večerní představení, ale také na prohlídky zákulisí, kam se divák divák běžně nedostane – tedy do hereckých šaten, vlásenkáren, maskéren, dílen a zejména na jeviště. V programu často nechybí autogramiády a diskuze s oblíbenými herci. „Naprostá většina divadel chystá i speciální program pro děti, takže v mnoha místech začíná Noc divadel už v podvečer. Jsou připraveny pohádky, workshopy i programy s písničkami,“ prozrazuje koordinátorka Adéla Vondráková.

Svůj program nachystal i samotný Institut umění – Divadelní ústav, který ve svém sídle ve dvoře Manhartského paláce v pražské Celetné ulici představí program pro dospělé i rodiny s dětmi. Pro zájemce bude otevřena také knihovna a knihkupectví, kde bude možné zakoupit divadelní literaturu se slevou.

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, do něhož se letos zapojilo pět zemí. Noc divadel je vystavěna na podobném principu jako Noc muzeí nebo Noc kostelů. Jejím cílem je představit divadelní soubory a budovy v jiné formě, než na kterou jsou pravidelní návštěvníci zvyklí. A hlavně v noci, kdy bývají budovy divadel tiché a klidné. Projektu se ČR účastnila poprvé v roce 2013. Zapojilo se 80 profesionálních i ochotnických souborů a přišlo více než 40 tisíc návštěvníků. Od té doby popularita akce stále stoupá.

Podrobný program naleznete ZDE.

Noc divadel 2016

Noc divadel 2016

Foto: Pavel Křivánek a IDU (repro redakce)