Dušan Vitázek, Alena Antalová

Dušan Vitázek, Alena Antalová

Ačkoli světoznámá chůva do divadel po celém světě povětšinou přilétá s východním větrem, v Brně přijede stylově „šalinou“. A to ne jen tak ledajakou! Červená historická tramvaj, přezdívaná „Plecháč“ (jedná se o celokovový uzavřený vůz), byla vyrobena v roce 1954. Tento typ tramvaje byl posledním, který byl vyráběn firmou Královopolská Brno. A právě tato historická tramvaj rozváží každý rok po Brně betlémské světlo. Letos však přiveze do Městského divadla Brno i Mary Poppins a kominíky! Staen se tak ve středu 30. listopadu 2016, kdy v 16:35 naskáčí na Lidické ulici Alena Antalová alias Mary Poppins, Dušan Vitázek jako kominík Bert a jeho další kominičtí kolegové do „Plecháče“, který je odveze na náměstí Svobody, kde zatančí a zazpívají na pódiu uprostřed vánočních trhů,. Tím pozvou kolemjdoucí na tento světoznámý muzikál, který bude uváděn na Hudební scéně MdB až do konce prosince. Poté je historická tramvaj opět odveze na Lidickou ulici, aby mohli vyprodanému hledišti zahrát tento rodinný příběh v obnovené premiéře.

Když přiletěla do Městského divadla Brno poprvé, způsobila neskutečný poprask. Diváci žasli nad složitými jevištními kouzly, které vrcholily letem Mary Poppins přímo nad jejich hlavami. Nad složitou stepařskou choreografií i chůzí kominíka Berta hlavou dolů po stropě. Nechali se dojímat laskavým a milým příběhem o chůvě, která učí nejen zlobivé děti, ale i věčně zaneprázdněné a uhoněné rodiče, že „stačí chtít a rázem vše je možné“. Že je potřeba naslouchat svým blízkým a umět popustit uzdu své fantazii. Že je důležité trávit čas se svou rodinou a vážit si svých milých. Vyjednat práva pro uvádění tohoto produkčně velmi složitého muzikálu nebylo jednoduché. A Městskému divadlu Brno se letos podařilo licenci získat znovu, ovšem jen pro 35 exkluzivních repríz!

Na jeviště Hudební scény MdB přiletěla Mary Poppins poprvé 20. listopadu 2010 a v průběhu tří let (derniéra proběhla 23. prosince 2013) potěšila přes 114 tisíc diváků! A že jim tento křehký rodinný muzikál utkvěl v paměti, dokládá neuvěřitelná poptávka, která vyvstala při oznámení, že se Mary opět vrací na Lidickou ulici, i když jen v několika desítkách exkluzivních představení. Režie se opět ujal Petr Gazdík, do detailu propracovanou scénu oživil Petr Hloušek, herce oblékla Andrea Kučerová a choreografii má na svědomí Lucie Holánková. Inscenaci zazní opět v překladu Jiřího Joska, dramaturgii Jana Šotkovského a hudebním nastudování Dana KalouskaFrantiška Šterbáka. Roli svérázné chůvy si „opráší“ herečka Alena Antalová, nově ji nastudovala také Ivana Vaňková. V roli kominíka Berta se opět představí Dušan Vitázek a Denny Ratajský. Dětských rolí se ujmou synové Petra Gazdíka Adámek a Josífek a jejich divadelní sestrou se stanou Alenka a Elenka Juráčkovy – dcery Aleny Antalové. Všichni čtyři jsou již na divadelním jevišti jako doma a mají zkušenosti z muzikálů jako Pískání po větru či Prodaný smích.

poppins

Foto: Městské divadlo Brno a archiv redakce