Pojídač medvědů

Pojídač medvědů

Dětská abonentní řada plzeňských filharmoniků si získává stále nové a nové posluchače. A v neděli 27. listopadu od 16.30 hodin ve Studiu S1 v budově Českého rozhlasu je připraven Interaktivní hudebně-zábavný pořad Jsem Mojook Ojaak, Pojídač medvědů. Byl napsán pro děti ve věku 6-15 let a těšit se můžete na vyprávění českého polárníka, dobrodruha a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla, kterého ztvární herec Svatopluk Schuller. Filharmonici hraj pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Kromě pořadu o Eskymo Welzlovi uvádí filharmonie v rámci dětské řady i další pořady.

Máme rádi zvířata je interaktivní hudebně-zábavný pořad pro děti ve věku 4–8 let, autorkou koncepce je Lenka Kavalová. Děti se seznámí s hudebními nástroji, zvířecími zvuky v hudbě, zasoutěží si, zazpívají a některé si dokonce pod vedením dirigenta s filharmonií i zahrají na orfovy hudební nástroje. Na všechny děti se navíc těší smutný žabák, který potřebuje rozveselit. V šapitó, maringotce a pod všemi slunci světa opět z pera M. Pášmy je vyprávění starého klauna o půvabné, avšak mizející kráse umění a kočovném životě lidí od cirkusu pro děti ve věku 4–9 let. Klaunem je herec Svatopluk Schuller, který předvádí neodolatelné klaunské kousky, chodí na chůdách, žongluje a nakonec se před publikem projede na jednokolce. Pořad Filharmoníček a ztracená písnička spisovatelky Markéty Čekanové je pořad pro děti ve věku 3–10 let. Kluk Filharmoníček jednoho rána zjistí, že se ze světa ztratila písnička o plzeňské věži, co převyšuje kopce. A tak se ji vydá hledat. A novinkou letošní sezóny je Dětský maškarní bál, který koncipovala Lenka Kavalová. Nebude to jen tak obyčejný maškarní rej. Opět je připraven interaktivní pořad, který se snaží zapojit děti do hry se symfonickým orchestrem a seznámit je s hudbou,  tematicky zaměřenou na hudbu karnevalovou. „Chceme připomenout i některé významné hudební skladatele a jejich díla související s karnevalem,“ připomíná Tomáš Ille.

Všechny dětské koncerty se konají ve Studiu ČRo Plzeň, pouze maškarní bál v DEPO 2015.

„Lenka Kavalová patří k výjimečným ředitelům filharmonií a orchestrů, kteří přistupují k dětskému programu tvůrčím způsobem. Dětské pořady Plzeňské filharmonie jsou nové, autorské, koncipované přímo na tělo malým posluchačům. Mají za úkol je pomalu a nenásilně vtáhnout do světa klasické hudby. Klademe důraz na jejich interaktivnost, tedy aktivní zapojení dětí, a také na jejich didaktický charakter. Chceme malé posluchače poučit zábavnou formou,“ charakterizuje dětské pořady Tomáš Ille , který je hudebním skladatelem se širokým zaměřením zahrnujícím hudbu určenou pro koncertní pódia, filmovou a jevištní tvorbu. „Hudbu komponuji tematicky tak, aby souvisela s danými tématy, samozřejmě s ohledem na věk malých posluchačů, “ podotýká Tomáš Ille.