Vzdálenosti se neustále zkracují. Zatímco v roce 1873 spisovatel Jules Verne vyslal svého hrdinu Philease Fogga na Cestu kolem světa za 80 dní, už o století později, v roce 1995, obletěl nadzvukový Concorde planetu za 31 hodin, 27 minut a 49 sekund. Od soboty 15. května pak lze procestovat svět během pouhých dvou hodin. Tedy alespoň v muzikálové adaptaci známé verneovky z autorské dílny hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a scénáristy a textaře Petra Markova, kterou v premiéře nastudoval muzikálový soubor Divadla J.K. Tyla v Plzni. Dílo bylo provedeno jevištně již potřetí, ale poprvé v češtině.

Bartákova a Markovova Cesta kolem světa poněkud vybočuje z dramaturgické linie, kterou v posledních letech v Plzni šéf souboru Roman Meluzín prosazuje. Nejedná se o titul, který by navazoval v muzikálovém žánru na tragické opery, jak jsme zvyklí z děl A.L.Webbera, Leonarda Bernsteina nebo Stephena Sondheima, ale podobně jako Baron Prášil stejných autorů je i muzikál Cesta kolem světa za 80 dní v dobrém slova smyslu pokračovatelem operetní tradice. Tedy muzikálem, ve kterém namísto haldy mrtvol nalézáme prvoplánově líbivé písně, přívětivý děj a atraktivní vizuální složku. Jde zkrátka o milé představení pro celou rodinu, na které můžete vzít své děti bez obav i díky decentnímu jazyku Petra Markova.

Režisér Roman Meluzín se ve své inscenační úpravě pokusil vybranému muzikálu dát větší dramatičnost a napětí, což se mu ale vzhledem k charakteru hudby a zpracování příběhu podařilo jen zčásti. Míst, kde bychom o zdaru odvážného plánu titulního hrdiny pochybovali, či o něj samého měli dokonce strach, je v inscenaci nemnoho. Zato se můžeme zaposlouchat do pestré hudební mozaiky, z níž vyčnívá největší hit díla přiřčený postavě Jeanne Umberto „So long – konec snům“, který skvěle charakterizuje pověstný „komediantský smutek“.

Jednotlivá dějství režisér opatřil vtipně současným rámcem, když Foggův výlet napříč kontinenty koncipoval jakožto zakázku jakési „zážitkové agentury“. Po tomto úvodu se již publikum ocitá ve staré Anglii se všemi jejími typickými atributy, k čemuž významnou měrou přispívají velmi slušivé a elegantní kostýmy z výtvarné dílny Lucie Loosové. Scénografie Ondřeje Zichy napovídá, že příběh je poskládán podobně jako puzzle. Jeho základní výtvarné řešení sice není složité, ale s pomocí řady doplňků a působivého nasvícení vykouzlí nejrozmanitější prostředí dostatečně barvitě. Podobně zdařilá je i choreografie Petra Brettschneidera, který jednotlivé scény rozpohyboval energicky a nápaditě. Velmi slušný výkon podal během premiéry také orchestr, a to nejen zásluhou dirigenta Jiřího Petrdlíka (alternuje Pavel Kantořík), ale i díky úsilí aranžéra Ivana Zelenky a zvukařů.

Úloha noblesního anglického gentlemana Philease Fogga jako by byla napsána přímo na tělo Bronislava Kotiše a sehrál jí naprosto dokonale. Stále výraznější osobností muzikálového souboru se stává mladá herečka Soňa Borková, jenž pěvecky uchvátila interpretací hudebně patrně nejsilnějšího songu „Konec snům“ a zcela přirozeně se pohybovala jak v poloze půvabné Jeanne, tak v mužském převleku za věrného Phileasova sluhu Passepartouta. Více než desítku kostýmů vystřídal během představení vynikající Jiří Untermüller, ve kterých ztvárnil celou řadu nejrůznějších postaviček mnoha tváří a zároveň posouvá jednotlivé epizody. Čtyřlístek hlavních postav doplňuje s úspěchem o figuru inspektora Fixe Jan Kaštovský a pěvecky velmi pěkným výkonem na sebe upozornila i Veronika Veselá v roli princezny Audy.
Cestovatelský muzikál Cesta kolem světa za 80 dní je milou hudební pohádkou v operetním hávu. Náladu vám rozhodně nepokazí.

PLZEŇSKÝ DENÍK ZE DNE 21. KVĚTNA 2010.

Foto: Josef Hrubý
1) Jiří Untermüller s Bronislavem Kotišem v “zážitkové kanceláři”
2) Radek Štědronský – Shejbal
3) Princezna Auda (Veronika Veselá) na hranici
4) Závěrečný happy-end (Bronislav Kotiš a Soňa Borková)

PROHLÉDNĚTE SI I NOVĚ KONCIPOVANOU FOTOGALERII SE SNÍMKY VE VĚTŠÍ VELIKOSTI (GALERIE K ČLÁNKU VPRAVO NAHOŘE).

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň