Koncert s názvem Z operety do operety zazní na scéně Karlovarského městského divadla ve středu 18. července. Operetní a známé taneční melodie zahraje bavorský orchestr s názvem Johann Strauss orchester Coburg „Die flotten Geister,” jenž se, jak napovídá název, specializuje především na tvorbu krále valčíku Johanna Strausse.

Obvykle šestnáctičlenné těleso, jehož základem jsou členové operního orchestru bavorského města Coburgu, které zde vzniklo v roce 1998 s koncertním mistrem a uměleckým vedoucím v jedné osobě, Jiřím Preisingerem. Často je orchestr doplňován vynikajícími muzikanty z jiných orchestrů. Název „Die flotten Geister” (veselé, vzletné duše) dostalo hudební seskupení podle známé arie Barinkaye ze Straussovy operety Cikánský baron.

Repertoárově je Johann Strauss orchestr zaměřen na hudbu rodiny Straussů, jejich současníků a na populární hudbu českou, maďarskou, německou a dalších zemí. Z českých autorů jsou nejčastěji uváděny skladby Karla Komzáka, Františka Drdly, Julia Fučíka, Josefa Labitzkého, který je považován za českého krále valčíku, až po velikány české operní a koncertní tvorby, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Zdeněk Fibich a další. Současně je uváděna populární operetní a taneční hudba autorů Franze Lehára, Emmericha Kálmána, Oskara Nedbala či Rudolfa Frimla.

Na koncertech zaznívají také muzikálové melodie nejoblíbenějších světových skladatelů jako jsou G. Gerschwin, A.L.Webber nebo L. Bernstein. Na těchto hudebních cestách od Prateru až po Broadway nechybí ani ohnivé španělské tango.

Účinkují :

Johann Strauss orchester „Die flotten Geister”
Jozef Katrák – dirigent
Luisa Albrechtová – soprán (Vídeň)
Jiří Preisinger – housle (Coburg)

Začátek koncertu je 18. července v 19:30h.

Foto:
B.Maleček (Johann Strauss orchester Coburg) a archiv Luisy Albrecht (portrét)