Operní soubor Slezského divadla Opava uvede v neděli 15. prosince nové nastudování operety vídeňského krále valčíku Johanna Strausse ml. Tisíc a jedna noc. Režie se ujal Rudolf Tesáček, dirigovat bude Petr Chromčák. Dílo vzniklo úpravami a přepracováním skladatelovy operety Indigo a čtyřicet loupežníků z roku 1871.

Děj operety popisuje šéfka souboru Jana Andělová: “Sultán Sulejman se zamiluje do Evropanky Lejly, která klade pro jejich vztah podmínku – rozpuštění harému. Orientální prostředí, střet dvou odlišných kultur a krásné melodie jsou zárukou pro kvalitní zábavu.”

Režisér Tesáček se zároveň se Zdeňkem Smetanou podílel na nové textové úpravě oblíbené operety. Opavská verze zachovavá pohádkový orientální kolorit, do něhož se podařilo vložit nový příběh plný lásky, touhy, ale také humoru. „Autoři v komediální nadsázce těží z konfliktních situací. Předvádějí s okouzlující naivitou pokus o modernizaci islámu a proti němu staví rigidní dvorní hodnostáře,“ dodává Jana Andělová.

JOHANN STRAUSS ML.

Johann Strauss ml. (1825-1899), člen rozvětvené rodiny vídeňských hudebníků, napsal za svého života okolo 500 skladeb. Patřily mezi ně polky, valčíky, pochody, operety a jedna neúspěšná opera, kterou považoval za největší propadák své tvorby. Zato na operetním nebi sklízel Strauss úspěchy přímo kolosální. Napsal jich celkem 15, nedokončená Vídeňská krev je jeho šestnáctou operetou. Jejich výčet začíná titulem Indigo a 40 loupežníků (1871), následuje Karneval v Římě (1873), Netopýr (1874), Caglistro, slavný kouzelník (1875), Princ Metuzalém (1877), Hra na slepou bábu (1878), Královnin krajkový šátek (1880), Veselá vojna (1881), Noc v Benátkách (1883), Cikánský baron (1885), Simplicius (1887), Kněžna Ninetta (1893), Jabuka (1894), Waldmeister (1895) a Bohyně rozumu (1897). Největšího úspěchu dosáhl s Netopýrem a Cikánským baronem. Jeho operní pokus nese název Rytíř Pásmán.

Johann Strauss ml.: TISÍC A JEDNA NOC

Libreto: Leo Stein a Carl Lindau
Překlad: Vladislav Hamšík
Úprava: Zdeněk Smetana

Dirigent: Petr Chromčák
Režie: Rudolf Tesáček
Choreografie: Jiří Kyselák
Sbormistr: Kremana Pešakova
Kostýmů: Tomáš Kypta
Scéna: Jaroslav Máčal

Osoby a obsazení:

Sultán Sulejman, Rybář Mossu: Dušan Růžička / Michal Pavel Vojta
Eddin, sultánův sekretář: Juraj Nociar / Václav Morys
Velkovezír: Dalibor Hrda / Peter Soós
Ormuz, kouzelník: Rudolf Medňanský / Martin Táborský
Kaimakan: Zdeněk Kapl / Alexandr Vovk
Lejla: Tereza Kavecká / Eva Melichaříková
Wally: Katarína Jorda Kramolišová / Lenka Pavlovič
Zoraida: Zdenka Mervová / Simona Mrázová
Zaira: Jana Jaržembovská / Anna Sokolová
Dumin, strážce harému: Roman Cimbál / Libor Olma
Kiossim: Petra Španělová / Marta Vaňkátová

Premiéra v Slezském divadle v Opavě 15. prosince 2013

Foto: Slezské divadlo Opava a archiv autora (Johann Strauss jr.)