Anglicky hrající divadelní společnost Prague Playhouse uvádí vůbec poprvé v ČR muzikál Sweeney Todd – Ďábelský holič z Fleet Street od známého amerického hudebního skladatele Stephena Sondheima. Ten proslul také jako textař legendární Bernsteinovy West Side Story.

Představení Sweeney Todd mělo českou premiéru 28. 6. 2012 v pražském DIVADLE NA PRÁDLE za doprovodu živého orchestr. Režie se zhostil Američan Steve Josephson. Tento režisér, herec a choreograf působil ve světových metropolích jako Londýn, Los Angeles a New York. Momentálně spolupracuje jako choreograf na novém muzikálu Daniela Landy “Klíč Králů”.

Muzikál Sweeney Todd vypráví příběh ďábelského holiče Sweeneyho Todda žijícího v londýnské ulici Fleet Street, kam se vrací z vězení jako nespravedlivě odsouzený. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu a začne provozovat svou starou živnost – holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej poslali za mříže. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě – ke škodě své i svého okolí…

V hlavních rolích se představí Brian Caspe (Sweeney Todd), Caryn Stringer (Mrs. Lovett), Jan Tenkrát (Anthony), Veronika Bellová (Johanna), Karel Korsa (Tobias), Lucie Novotná (žebračka), Petr Novotný (Pirelli) a další. Orchestr vede Emmanuel Placier z Mexika.

Poprvé se s ďábelským holičem mohli čeští diváci seznámit prostřednictvím stejnojmenného filmu od Tima Burtona. Ten měl světovou premiéru v roce 2007. Některé písně, obzvláště ty sborové, z něj ale byly vystřiženy. Původní muzikál je tedy delší a obsahuje i skladby, jež ve filmu vůbec nezazněly.

Muzikál bude uveden v DIVADLE NA PRÁDLE v původní anglické jazykové verzi s českými titulky ještě v sedmi reprízách: 13, 14., 18., 19., 20., 28. a 29. července vždy od 19:30.

Foto: Gunther D. (snímky laskavě poskytla společnost Prague Playhouse)