Další krutou daň si vybrala zákeřná nemoc – ve věku pouhých třiačtyřiceti let zemřela v noci na dnešek na nádorové onemocnění mozku mezinárodně uznávaná česká pěvkyně a herečka slovenského původu Yvetta Tannenbergerová. Zpívala stěžejní sopránové role na mnoha operních scénách a věnovala se i repertoáru klasické operety.

Yvetta Tannenbergerová (8. prosince 1968 – 17. července 2012) vystudovala operní zpěv na konzervatoři v Bratislavě, dále navštěvovala interpretační kurzy Kerstin Meyer, Ileany Cotrubas a konzultace u Mirelly Freni. Od roku 1996 se zdokonalovala v Itálii u prof. Paola De Napoliho. V roce 2000 navázala profesionální spolupráci také s prof. Martou Lantieri. Po ukončeni studia v roce 1989 nastoupila jednoroční stipendium v Operním studiu ve Staatsoper v Berlíně. V roce 1990 přešla do operního studia ve Staatsoper ve Vídni, kde se po čtyřech měsících stala sólistkou. Jako sólistka vídeňské Státní opery spolupracovala s největšími umělci, jako jsou Placido Domingo (Parsifal), Seiji Ozawa a Mirella Freni (Piková Dáma). Od roku 1993 působila na volné noze a spolupracovala s většinou významných operních divadel v Čechách, na Slovensku i v blízkém a vzdáleném zahraničí. Často hostovala v Národních divadlech v Brně i Praze, v pražské Státní opeře, vystupovala v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Norsku i Japonsku.

Vedle velkých sopránových úloh v rozsáhlém operním repertoáru (např. Don Giovanni, Její pastorkyňa, Lucia z Lammermooru, La Traviata, Kouzelná flétna, Carmen, Liška Bystrouška…) Yvetta Tannenbergerová často vystupovala také jako zpěvačka a herečka v klasických operetách. V Lille ztvárnila postavu Valencienne v Lehárově operetě Veselá vdova (1999), ke stejnému titulu se pak vrátila na scéně Městského divadla v Brně jako titulní Hana Glawari. Na Hudební scéně MdB pak hrála ještě Rosalindu v Netopýrovi, v další Straussově operetě Cikánský baron vystupovala s operou Národního divadla v Brně (Saffi). V prosinci roku 2008 znovu nastudovala Hanu Glawari v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. V roce 2001 byla nominována na Cenu Thálie za Violettu z Verdiho opery La Traviata.

Foto:
1) Archivní portrét Yvetty Tannenbergerové
2) Petr Berounský pro SDOB Ústí nad Labem (Yvetta Tannenbergerová a Michal Klamo)