Operetní žánr zamíří dnes od 20 hodin na populární brněnský hrad Špilberk, který se během letní sezony stává nejen významným turistickým, ale i kulturním centrem.
Už v roce 2000 vznikl z iniciativy tehdejšího ředitele Filharmonie Brno Bohuše Zoubka a šéfdirigenta Alda Ceccata Mezinárodní hudební festival Špilberk. Jeho nečekaný ohlas přijala filharmonie jako závazek a dosavadních devět ročníků, opakujících původní model pěti orchestrálních koncertů, pak vytvořilo krásnou tradici hudebních večerů v historickém prostředí pod srpnovým nebem.

Námětem jubilejního desátého ročníku je motto „K výročí to nejlepší“, k němuž se vrací označení každého pořadu „To nejlepší z…“ Znamená jednak ohlédnutí zpět, ale také pohled kupředu, spočívající v uplatnění perspektivních mladých těles. Pořádající filharmonie tentokrát provedla novinkově jen první dva z šesti koncertů (první se svým novým šéfdirigentem Aleksandrem Markovićem), v dalších vystoupí vedle Českého národního symfonického orchestru také Mladí brněnští symfonikové a Mládežnický orchestr EU. Tradiční pětici orchestrálních pořadů obohatí ještě odpolední vystoupení Kantilény, jejíž triumfální vítězství na loňské sborové Olympiádě ve Štýrském Hradci evokuje název pořadu To nejlepší z Olympiády. Slogan „To nejlepší“ se týká i účasti dirigentů (vedle Aleksandra Markoviče je to Jakub Hrůša, Petr Altrichter nebo Vladimir Ashkenazy) a sólistů, mezi nimiž je houslista Pavel Šporcl, violoncellistka Natalia Gutmanová, pianisté Taťána Šebanovová a Benjamin Kim nebo pěvci Adriana Kohútková a Tomáš Černý.

Z uvedené řady již pod brněnským nebem proběhly koncerty To nejlepší z klasiky, To nejlepší z Ameriky a To nejlepší z české hudby. Dnešní operetní koncert nabídne milovníkům lehké múzy ty nejslavnější a nejperlivější melodie Johanna Strausse ml., Franze Lehára a Franze von Suppé, jenž proslul zejména brilantními předehrami, které do svého repertoáru často zahrnují i nejrenomovanější symfonické orchestry. Hosty Českého národního symfonického orchestru budou vynikající sólisté Adriana Kohútková a Tomáš Černý, za dirigentský pult se postaví Petr Altrichter. Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 260 – 360 Kč.

Program koncertu:

pátek 21. srpna 2009, 20:00 hodin
TO NEJLEPŠÍ Z OPERETY

Franz von Suppé: Lehká kavalerie, předehra
Johann Strauss ml.: Egyptský pochod, Eljén a Magyar, Růže z jihu, Perský pochod, Perpetuum mobile, Na krásném modrém Dunaji
Franz Léhár: Země úsměvů, Giuditta, Veselá vdova (árie z operet)
Johann Strauss ml.: Netopýr, předehra
Johann Strauss m.: Cikánský baron, Vídeňská krev (árie z operet)

Adriana Kohútková – soprán
Tomáš Černý – tenor
ČESKÝ NÁRODNÍ SYMFONICKÝ ORCHESTR
dirigent Petr Altrichter

Z dalšího programu se diváci mohou těšit ještě na pořady To nejlepší z Olympiády (22. srpna) a o den později To nejlepší z Evropy.

Foto: Muzeum města Brna (noční Špilberk) a Vasil Stanko – Státní opera Praha (jeden ze sólistů koncertu, Tomáš Černý, spolu s Andreou Kalivodovou v inscenaci Vivat opereta)