Noc v Benátkách, foto: Michaela Škvrňáková

Divadlo F.X. Šaldy v Liberci uvede už dnes novou inscenaci slavné operety Johanna Strausse ml.  Noc v Benátkách. Režíruje Dana Dinková, taktovky se ujme Josef Kurfiřt.

Populární Schani, neboli Johann Strauss ml., zkomponoval Noc v Benátkách v roce 1883. Ten byl zároveň posledním rokem jeho nevydařeného manželství s o čtvrt století mladší zpěvačkou Lily, která mu byla nevěrná s ředitelem Divadla na Vídeňce Franzem Steinerem. To Strausse tak rozlítilo, že premiéru nové operety zadal do Městského divadla v Berlíně, kde však byla přijata s posměchem. Johann vzal Vídeň na milost, za což publikum svého krále valčíku odměnilo dlouhými ovacemi a odškodnilo jej za berlínské fiasko.

Noc v Benátkách je rozverným příběhem, jehož děj se odehrává během jedné karnevalové noci a je protkán řadou záměn, milostných situací i nedorozumění, které se dějí okolo sukničkářského vévody Urbina. Do těchto pletek se dostává i mladá zamilovaná dvojice – rybářské děvče Annina a vévodský lazebník Caramello.

Námět si prý libretisté Zell a Genée vypůjčili z Offenbachova Mostu nářků a k zajímavostem patří, že zároveň s Nocí v Benátkách Straussovi nabízeli i libreto k Žebravému studentovi. Svou volbou tak Johann Strauss dopomohl k největšímu úspěchu svému rivalovi Millöckerovi, na kterého příběh z polského prostředí “zbyl”, a zajistil mu nesmrtelnost. I Noc v Benátkách ovšem zůstala repertoárovou trvalkou a po Netopýrovi, Cikánském baronovi a Vídeňské krvi patří k nejhranějším Straussovým operetám.

Noc v Benátkách, foto: Michaela Škvrňáková

JOHANN STRAUSS ML.
Johann Strauss ml. (1825-1899), člen rozvětvené rodiny vídeňských hudebníků, napsal za svého života okolo 500 skladeb. Patřily mezi ně polky, valčíky, pochody, operety a jedna neúspěšná opera, kterou považoval za největší propadák své tvorby. Zato na operetním nebi sklízel Strauss úspěchy přímo kolosální. Napsal jich celkem 15, nedokončená Vídeňská krev je jeho šestnáctou operetou. Jejich výčet začíná titulem Indigo a 40 loupežníků (1871), následuje Karneval v Římě (1873), Netopýr (1874), Caglistro, slavný kouzelník (1875), Princ Metuzalém (1877), Hra na slepou bábu (1878), Královnin krajkový šátek (1880), Veselá vojna (1881), Noc v Benátkách (1883), Cikánský baron (1885), Simplicius (1887), Kněžna Ninetta (1893), Jabuka (1894), Waldmeister (1895) a Bohyně rozumu (1897). Největšího úspěchu dosáhl s Netopýrem a Cikánským baronem. Jeho operní pokus nese název Rytíř Pásmán.

K režijní spolupráci byla do Liberce poprvé přizvána zkušená slovenská režisérka, herečka a choreografka Dana Dinková:

„Pri koncipovaní inscenácie som hľadala zlatú strednú cestu – nevzdialiť sa od cieľa operety – pobaviť a výtvarne ulahodiť divákovi, ale zároveň som považovala za dôležité neskĺznuť do prvoplánového výkladu, ktorý opereta ako žáner sám osebe ponúka. Dúfam, že sa to našou koncepciou podarí. Kostýmovo i scénicky sa ocitáme približne v rokoch vzniku samotnej operety, niekedy možno s menším dekadentným nádychom bez striktného rešpektovania historických faktov, vysvětluje režisérka Dinková.

Noc v Benátkách, foto: Michaela Škvrňáková

 

Johann Strauss ml.: NOC V BENÁTKÁCH

Hudební nastudování, dirigent: Josef Kurfiřt

Režie, choreografie: Dana Dinková

Scéna: Marek Šafárik

sbormistři: Miriam Němcová, Anna Novotná Pešková

Kostýmy: Adriena Adamíková

Dramaturgie: Linda Keprtová

 

Osoby a obsazení:

Quido, vévoda z Urbina: Tomáš Černý / Petr Horák

Caramello, lazebník: Josef Moravec / Dušan Růžička

Pappacoda, kuchař: Daniel Klánský / Martin Slavík

Anina, rybářské děvče: Miroslava Časarová / Věra Poláchová

Ciboletta, kuchařka: Soňa Godarská / Tereza Hořejšová

Agricola: Blanka Černá / Petra Vondrová

Bartolomeo Delaqua: Jaroslav Patočka / Andrej Styrkul

Barbara: Zuzana Maxová Pecová / Veronika Mičjarová

Enrico: Marian Mičjar

Barbaruccio: Zdeněk Nádeník

Testaccio: Pavel Hejl

 

Premiéra 18. května 2018 v Divadle F.X. Šaldy v Liberci

Noc v Benátkách, foto: Michaela Škvrňáková