Přestože Městské divadlo Brno právě “žije” především zkouškami světové premiéry nového muzikálu Don Juan!, souběžně začínají i přípravy letní produkce, kterou tentokrát bude český muzikál Noc na Karlštejně, který si obrovskou diváckou oblibu již vydobyl. Na Biskupském dvoře v Brně slavné hity jako Lásko má, já stůňu, Asi do věží nebo Láska staletá zazní poprvé 22. června tohoto roku. Gotické věže brněnské katedrály tak už popáté doprovodí Městské divadlo k létu a završení další úspěšné sezony.

Jeden z nejoblíbenějších muzikálů vychází z veselohry Jaroslava Vrchlického, jejíž děj se odehrává na Karlštejně v červnu r. 1363. Je postavena na dvojím porušení údajného nařízení Karla IV., že v posvátných prostorách hradu nesmí přenocovat žádná žena. Výjimka neplatí ani pro mladičkou novomanželku, čerstvě korunovanou českou královnu a v pořadí čtvrtou Karlovu ženu Elišku (Alžbětu) Pomořanskou.

Motivy v této hře jsou ovšem laděny komediálně: Zamilovaná novomanželka touží být blíž svému zaneprázdněnému manželovi, podobně zamilovaná dívka chce zase přimět svého nerozhodného mládence k rozhodujícímu aktu… Dva nudící se elegáni hledají příležitost k jakémukoli povyražení, takže máme pohromadě ingredience, z nichž se dá připravit dostatečně pikantní krmě – zejména, vaří-li se v kuchyni, kde vládnou muži. A děje-li se vše v prostředí tak pohádkovém, jaké skýtá právě Karlštejn.

K. Svoboda, Z.Podskalský, J. Štaidl, E. Krečmar: NOC NA KARLŠTEJNĚ

Režie: Igor Ondříček
Hudební nastudování a dirigent: Karel Cón
Choreografie: Michal Matěj
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturgie: Klára Latzková

Osoby a obsazení:

Karel IV., císař římský a král český: Jaroslav Matějka
Eliška, jeho manželka: Hana Holišová
Štěpán, vévoda bavorský: Lukáš Janota
Petr, král cyperský a jeruzalémský: Jiří Mach
Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský: Zdeněk Bureš
Ješek z Wartenberka, purkrabí: Zdeněk Junák
Alena, jeho neteř: Andrea Březinová
Pešek Hlavně: Aleš Slanina
Ofka: Markéta Sedláčková
Jitka: Barbora Remišová
Blanka: Eliška Skálová
Velitel stráže: Tomáš Sagher
a company

Premiéra 22. června 2014 na Biskupském dvoře v Brně

Ilustrační foto: Repro redakce (filmová verze muzikálu)