Slavný retro muzikál Hvězda na Vrbě, který měl v brněnském HaDivadle premiéru těsně po revoluci (v roce 1992) a jako jeden z prvních porevolučních dramatických kusů reflektoval srpnové události roku 1968, odpremiéruje Městské divadlo v Mostě 20. prosince tohoto roku.

“Syžet příběhu vznikl improvizací a jako takový je vlastně jednoduchý. Středoškolští studenti Jitka, Irena, Simona, Zuzana a Mirek zpívají své oblíbené písničky při schvalovacím řízení, jež má rozhodnout o tom, jestliže vystoupí na slavnostním koncertu 21. srpna. Nemají to vůbec jednoduché, neboť jim jejich bezelstné a radostné úsilí tu více, tu méně komplikují přesvědčení i reformní komunisté. Dějem provází Jitka, vzpomínající nejen na své mládí a lásku k Mirkovi, ale také na chvíli, kdy do probíhajícího koncertu vjely tanky vojsk Varšavské smlouvy. Protože sledujeme Jitčiny vzpomínky, stává se dění jakýmsi dialogem roku 1968 a 2013, osobitým snem, na jehož půdorysu zazní známé české hity z oné doby – od Yvonny Přenosilové, Karla Gotta, Judity Čeřovské či skupiny Flamengo a dalších. Diváci však uslyší i hity zahraniční – třeba od The Doors, Jefferson Airplane, Mamas and Papas nebo Joni Mitchell,” prozrazuje o chystané inscenaci dramaturg Michal Pětík.

Ale paměť není totéž, co historie a lidské vzpomínky jsou jako zdroj věrohodných informací velmi sporné. Tak i Jitčino vzpomínání provází určitá „rozmlženost“ a obraz onoho večera nabývá místy surreálných kontur. Hvězdu na vrbě zrežíruje mosteckému publiku dobře známý Pavel Ondruch, v inscenačním týmu se scénografem Michalem Syrovým, s choreografy Janem Veselým a Davidem Křížem a s hudebníkem a korepetitorem Františkem Krtičkou.

Karel David a kol.: HVĚZDA NA VRBĚ

Režie: Pavel Ondruch
Dramaturgie: Michal Pětík
Scéna a kostýmy: Michal Syrový
Hudební nastudování a korepetice: František Krtička
Choreografie: Jan Veselý a David Kříž

Osoby a obsazení:

Jitka Nebeská starší: Regina RAZOVOVÁ
Jitka Nebeská mladší: Lucie KONČOKOVÁ
Zuzana Hanáková: Hana Marie MAROUŠKOVÁ
Simona Kaprová: Zita BENEŠOVÁ
Irena Weisbergová: Lilian Sarah FISCHEROVÁ
Mirek: Michael VYKUS
Myšák: Vít HERZINA
Kefan: Josef RÁČEK
Stefi: Jiří KRAUS
Ema Vránová, profesorka: Ivana ZAJÁČKOVÁ
Josef Kapr, otec Simony: Otto LIŠKA
Ludvík Janák: Stanislav OUBRAM
Jan Neboha: Jan BENEŠ
Referent odboru vnitřní správy: Radim MADEJA
Andrej Ivanovič Krutov: Jakub DOSTÁL
hospodský: Jiří DOMKÁŘ
Správce, Sovětský generál: Michal PEŠEK
Jim Morrison: František KRTIČKA

Premiéra v Městském Divadle Most 20. prosince 2013

Foto: Ladislav Šeiner