Městské divadlo v Mostě uvede v premiéře 19. února slavný muzikál Cabaret od autorské trojice John Kander, Fred Ebb a Joe Masteroff. Režíruje Pavel Ondruch, v hlavních rolích vystoupí Jakub Dostál (Kabaretiér) a Lucia Jagerčíková (Sally Bowle). Vystupující doprovodí živě devítičlenný Kit-Kat Band.

Legendární muzikál měl premiéru na Broadwayi v roce 1966, o rok později získal deset nominací na Ceny Tony, z nichž sedm proměnil. V roce 1972 byl zfilmován. Děj zavádí diváky do Berlína v roce 1931. Do pulsující metropole přijíždí mladý americký spisovatel Clifford Bradshaw, aby zde psal, studoval a poznával svět. Průvodkyní se mu stává kabaretní zpěvačka Sally Bowle, se kterou naváže milostný románek. Magicky ho proto přitahuje i kabaret, který je místem, kde se lidé baví, zároveň je však i metaforou pro svět, ve kterém se klaunství a absurdita staly základním životním pocitem. A počáteční pocit svobody a nevázanosti nemůže Clifforda nechat lhostejným před plíživým nástupem falešných idejí i stále stupňujícím se vlivem Hitlerovy NSDAP.

“Hudbu Cabaretu napsal americký skladatel John Kander, který proslul dalšími muzikálovými hity, jako Chicago nebo Řek Zorba. Libretista Joe Masteroff se inspiroval dvěma literárními zdroji. Jednak hrou Johna van Drutena I am a Camera, ale především prózami amerického spisovatele a scenáristy Christophera Isherwooda, který ve třicátých letech pobýval v Berlíně. Autorem textů písní je Fred Ebb. Příběh je vyprávěn na principu jakéhosi dramatického kontrapunktu, a tak se nad romantickou historkou stahují černá mračna dějin – pozvolný nástup nacismu, zmaru a nenávisti. I proto je téma muzikálu dodnes živé, protože neochota a neschopnost vést dialog s druhým člověkem, netolerance a násilí, naslouchání frázím a jednoduchým pravdám, nic z toho se neztratilo, ba naopak, je stále aktuálnější a nebezpečnější,” vysvětluje dramaturg Michal Pětík.

John Kander, Fred Ebb a Joe Masteroff: CABARET

Překlad libreta: Jiří Záviš
Překlad textů písní: Jiří Josek

Režie: Pavel Ondruch
Dramaturgie: Michal Pětík
Hudební nastudování a korepetice: František Krtička
Choreografie: Jan Veselý
Scéna: Michal Syrový
Kostýmy: Helena Tavelová

Osoby a obsazení:

Kabaretiér: Jakub Dostál
Sally Bowle, zpěvačka: Lucia Jagerčíková
Clifford Bradshaw, americký spisovatel: William Valerián
Slečna Schneiderová, majitelka penziónu: Karolína Herzinová
Herr Schultz, židovský obchodník: Vít Herzina
Ernst Ludwig, člen národně-socialistické strany: Jakub Koudela
Slačna Kostová, roztomilá šlapka: Kateřina Sedláková
Helga, majitelka Kit-Kat klubu: Regina Razovová
Max, bodyguard: Václav Vlas
a další

PŘIPRAVUJEME PRO VÁS ROZHOVOR S LUCIOU JAGERČÍKOVOU

Ilustrační foto: Vizuál MDM, muzikál Cabaret