Plzeňská filharmonie přináší dnes 4. května další koncert z nové abonentní řady “Ahoj děti” určené dětem a jejich rodičům, tentokrát s názvem Pojďte s námi za pohádkou aneb Filharmoníček a ztracená písnička. Originální projekt připravila filharmonie ve spolupráci s několika osobnostmi – plzeňskou autorkou pohádek Markétou Čekanovou, hudebním skladatelem Tomášem Illem a výtvarníkem VHRSTI. Filharmonici budou hrát pod taktovkou známého dirigenta Jana Chalupeckého.

Děti se během hodiny prostřednictvím pohádky plné krásné hudby projdou Plzní a okolím. „Kluk Filharmoníček hledá ztracenou písničku o plzeňské věži, co převyšuje kopce, a prochází při tom Plzní a okolím. Spolu s ním děti poznají všechny plzeňské řeky, významné kopce (Chlum, Krkavec, Radyně), hrad Radyni, katedrálu a její zvony (bývalé, současné i budoucí) a také Plzeňskou filharmonii a různé hudební nástroje. Zároveň mají jedinečnou příležitost si v rámci koncertu zařvat a zadupat. A ještě na vlastní oči vidí, jak vzniká ilustrace,“ říká Markéta Čekanová. Na koncertu se navíc také soutěží a postavičku Filharmoníčka si výherce odnese domů.

Hudební pohádka plná zpívání, malování, soutěžení a zajímavého povídání o Plzni je určena žákům mateřských škol, 1. stupně ZŠ a Základních uměleckých škol i s doprovodem. Hudební projekt filharmonie také významně zasahuje do dalších oblastí. Filharmoníčka, kterého navrhl VHRSTI, vyrobili v chráněných dílnách Archipel, jejímž je filharmonie partnerem. Jednoho z Filharmoníčků zhotovil například i těžce zrakově postižený chlapec a při speciální metodě se inspiroval pouze dotyky. Filharmonici tento pořad již v minulém roce úspěšně hráli právě pro školáky a předškoláky, nyní jej zařadili do nové abonentní řady, jejíž první koncert s názvem Pohádkový večer s Plzeňskou filharmonií se setkal u posluchačů s mimořádnou odezvou. „Snažíme rozšiřovat svou nabídku veřejnosti, oslovit i jiné spektrum posluchačů a obrátit se právě i na děti a začít vychovávat mladou generaci posluchačů,“ říká k projektu ředitelka filharmonie Lenka Kavalová. Koncert začíná ve studiu Českého rozhlasu v 16.30 hodin.

Foto: Plzeňská filharmonie