Komorní divadlo v Plzni už má před sebou poslední týden umělecké existence, místo v jeho modravém interiéru se bude hrát v Novém divadle v Jízdecké ulici, které bude (snad) slavnostně otevřeno 2. září. V Komorním divadle se poslední představení jeho historie odehraje 31. května. Tečku za dlouholetou kariérou prvorepublikové budovy udělá vystoupení Baletní školy Divadla J. K. Tyla v Plzni, které tradičně zakončuje sezónu. Před tím se s objektem rozloučí 29. května soubor muzikálu (Footloose aneb Tanec není zločin) a 30. května plzeňská činohra (Lháři). A Komorní divadlo, místo, kde se odehrála řada významných premiér všech čtyř souborů DJKT – činohry, operety a muzikálu, baletu a v minulosti i opery – uzavře své brány. Začne velká divadelní rošáda.

Provoz staré budovy se bude postupně přesouvat do Nového divadla. Uzavření funkcionalistického objektu však bude mít výrazný dopad na celou lokalitu. Byl totiž živým objektem vedle léta prázdné budovy bývalého Krajského výboru KSČ v Plzni, jíž využívala několik let Právnická fakulta Západočeské univerzity, před tím Česká pojišťovna. Za Komorním divadlem je další nevyužívaný a prázdný prostor někdejších mlýnů. Celá lokalita uzavřením Komorního divadla patrně osiří. Na jak dlouhou dobu, není zatím jasné.

„V současné době je strategie městské správy taková, že v uvedené lokalitě počítáme s prodejem budov. Zatím jsme se nerozhodli, zda prodej uskutečníme v bloku nebo jednotlivě. To bude předmětem široké diskuse a výsledek nedokážu předvídat. Na poradě vedení města jsem uložila úřadu předložit do 2. června aktualizaci stanovisek pro nakládání s objekty v lokalitě Prokopova, Resslova, Americká s vazbou na regulační podmínky tohoto území. Předpokládám, že po tomto termínu se k materiálu jako vedení města vyjádříme,“ říká radní Helena Matoušová. „Havarijní stav budovy Komorního divadla neumožňuje využít ji pro další umělecké nebo podobné účely. Rozhodně bude nutná zásadní rekonstrukce. A protože město otevře novou divadelní budovu v Jízdecké ulici, nepředpokládám, že bychom do rekonstrukce Komorního divadla jako město jakkoli investovali,“ konstatuje Matoušová. Zřejmý je tedy prodej tohoto objektu, který je stejně jako vedlejší budova v majetku města. V současné době nelze vyloučit, že by rozhodnutí o budoucnosti Komorního divadla a celého opuštěného bloku nakonec definitivně projednalo až nové zastupitelstvo.

Komorní divadlo je přitom významným kulturním objektem západočeské metropole. Budova byla postavena v roce 1937 podle projektu Antonína Špalka jako kino Univerzita. Sloužila též jako přednáškový sál. Promítalo se zde i přednášelo ještě na začátku šedesátých let minulého století. Divadelní provoz tu byl bez výraznějších stavebních úprav zahájen 4. prosince 1965, provoz v přístavbě (navrhl ji Svatopluk Janke) byl zahájen v dubnu roku 1980 a zanedlouho začalo fungovat Divadlo v klubu. Přistavěná budova, kde jsou mimo jiné zkušebny a provozní zázemí, byla již v okamžiku stavby míněna jako provizorium.

V posledním týdnu mohou diváci navštívit v Komorním divadle tato představení:

ÚT 27.05. Polibek pavoučí ženy – muzikál, od 19h
ÚT 27.05. Enigmatické variace – činohra, od 19h (Divadlo v Klubu)
ST 28.05. Divotvorný hrnec – muzikál, od 19h
ČT 29.05. Footloose aneb Tanec není zločin – muzikál, od 19h
PÁ 30.05. Lháři – činohra, od 19h
SO 31.05. Vystoupení baletní školy DJKT, od 16 a 19h

Ilustrační foto: Pavel Křivánek, Vítězslav Sladký a archiv DJKT Plzeň