Vůně kolínské, květinové košile, obtažené kalhoty a boty s vysokými podpatky – to byl svět discohudby konce 70. let. K tomu nesmrtelné písničky Bee Gees a filmový hit Horečka sobotní noci (1977) byl na světě. Tony touží o správně prožité sobotní noci po šesti dnech dřiny v obchodě s barvami. Život ale nejsou jen světla diskoték a Tony pod vlivem své partnerky Stephanie přestává pouze snít a hledá nové možnosti tam, kde doopravdy jsou. John Travolta v hlavní roli bravurního tanečníka spolu s hudbou skupiny Bee Gees rozpoutal tehdy obrovskou vlnu zájmu o disko a stal se na dlouhou dobu idolem miliónů lidí na celém světě. Na základě filmu později vznikl divadelní muzikál, který v české premiéře uvede pražské Divadlo Kalich na přelomu září a října 15 let po jeho broadwayské premiéře.

„Uvedení Horečky sobotní noci na českou divadelní scénu připravujeme několik let. Majitelé práv poskytují licenci po zvlášť podrobném studiu lokální produkce. Jsme první ve střední a východní Evropě, komu se je podařilo získat. Věděl jsem, že o ně můžeme zažádat až ve chvíli, kdy si budeme stoprocentně jistí, že na tento mimořádně náročný titul u nás najdeme dost prvotřídních herců. Na jevišti Divadla Kalich taková herecká generace vyrostla a nevidím tedy důvod, proč nepostoupit zase o pořádný krok dál a nepřijmout tak odvážnou výzvu,“ říká producent Michal Kocourek, který při přípravě české verze Horečky sobotní noci spojil síly s mezinárodně respektovaným režisérem a choreografem Jánem Ďurovčíkem.

Napjatě sledovaná světová premiéra divadelního muzikálu Horečka sobotní noci se uskutečnila 5. května 1998 v Londýně a způsobila senzaci. Inscenace byla nominována hned na tři Ceny Laurence Oliviera a rozjela se do světa. V roce 1999 následovalo uvedení na newyorské Broadwayi, událostmi se staly rovněž její nastudování na dalších předních evropských i asijských scénách.

Hlavním hrdinou je mladík Tony Manero, jehož všednodenní existence se smrskává na malé železářství, kde pracuje, a chvíle strávené doma s matkou a otcem, pro které je spíš černou ovcí rodiny. Ovšem jeho život nabírá úplně jiný spád každou sobotu večer, kdy se stává králem tanečního parketu v disco klubu 2001 Odyssey. Na několik hodin jsou pryč nuda, mizerné vyhlídky na budoucnost nebo otravné povinnosti. Tady za sebou nechává všechny trable, tady se schází s kamarády, tady také potká okouzlující dívku Stephanie, s níž se rozhodne vyhrát soutěž v tanci. Jenže reálný život se bohužel neodehrává pod blikajícími barevnými světly a Tony se musí rozhodnout, jak s ním vlastně naloží. Přichází na to, že člověk by měl vždycky sebrat sílu stát se takovým, jakým opravdu chce být…

Slavnou Travoltovu roli si v Praze “střihne” populární muzikálový herec a nositel Ceny Thálie Jan Kříž.
“Rád bych té postavě nezůstal nic dlužen. Což nebude jednoduché, protože i ve srovnáni s Pomádou je Horečka po taneční stránce mnohem náročnější. Tony má být králem diskoték, tancování je tam strašně moc a mělo by být stylově čisté. Čeká mě tedy hodně práce na tanečním sále, na kterou se ale moc těším. Asi zase začnu pořádně běhat, abych nabral tu správnou kondici,” uvádí s úsměvem Jan Kříž.

HOREČKA SOBOTNÍ NOCI

Hudba, texty: Bee Gees
Překlad: Adam Novák
Režie A choreografie: Ján Ďurovčík
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Zuzana Straková
Hudební nastudování: Lubo Dolný

V hlavních rolích:

Anthony “Tony” Manero: Jan Kříž / Přemysl Pálek
Stephanie Mangano: Michaela Doubravová / Alžběta Bartošová
Annette: Markéta Procházková / Marie Blahynková
Bobby C.: Roman Tomeš / Jan Tenkrát

Foto: Divadlo Kalich

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal