Prestižní Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v roce 2009 jsou rozdány! V námi nejsledovanější muzikálové kategorii letos uspěli MARKÉTA TALLEROVÁ a PETR GAZDÍK. BLAHOPŘEJEME!
Slavnostního večera v pražském Národním divadle se jako každoročně zúčastnila celá řada významných divadelníků, politiků a dalších osobností veřejného života. Novinkou byla větší interaktivita s nominovanými umělci, kteří tentokrát poprvé seděli přímo na jevišti. Celý večer opět moderoval populární plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

Ceny Thálie jsou tradičně udělovány interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, muzikálu či jiném hudebně dramatickém žánru a v baletu, pantomimě či jiném tanečně dramatickém žánru. Připomínáme, že se jedná o ocenění individuálního hereckého výkonu, nikoli o cenu za inscenace.
O laureátech výročních Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování Cen Thálie. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia. Kolegium může, se souhlasem prezidia Herecké asociace, udělit také Zvláštní cenu Kolegia.

PETR GAZDÍK
Šestatřicetiletý Petr Gazdík po vystudování konzervatoře a muzikálového herectví na JAMU spojil svoji uměleckou dráhu s Městským divadlem v Brně, kde působí už od roku 1997. Od 1. ledna 2004 na této scéně dokonce zastává funkci šéfa muzikálového souboru. Za dobu svého působení v MdB se stal jedním ze základních pilířů zdejšího stabilního týmu a podílel se na celé řadě obdivuhodných inscenací – nejen jako herec, ale v poslední době také jako režisér a producent. Okouzlující Tony, bezelstný rytíř Des Grieux, zasněný Romeo, zmatený Claude, nepochopený Jidáš, sebevědomý Darryl i napravený galejník Jean Valjean… Ve všech těchto rolích podával Petr Gazdík doslova heroické výkony, jichž si všimla i Herecká asociace, která každoročně Thálie udílí.
Cenu Thálie za rok 2009 Petr Gazdík obdržel za roli Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables, ve které znovu prokazuje své výborné pěvecké i herecké dispozice.

MARKÉTA TALLEROVÁ
Pro Markétu Tallerovou se jednalo už o třetí nominaci na prestižní divadelní ocenění Cenou Thálie. Herečku libereckého Divadla F.X. Šaldy do užší nominace za ženský jevištní výkon tentokrát muzikálová komise poslala za postavu kabaretní umělkyně Loly Blau v inscenaci Dnes večer: Lola Blau. Markéta Tallerová odvádí po všech stránkách dokonalý výkon v dramaturgicky přínosném komorním muzikálu. Její ztvárnění této postavy nepostrádá napětí a potřebnou gradaci a herečka se vypořádává bez problémů i se všemi náročnými písněmi.
A to, co se zpočátku jevilo jako dosti nepravděpodobné, se nakonec stalo skutečností: Markéta Tallerová porazila daleko mediálně známější Báru Basikovou a stala se konečně napotřetí nositelkou prestižní Ceny Thálie v kategorii muzikálu a operety za rok 2009.

OSTATNÍ OCENĚNÍ:
Činohra:
Kateřina Burianová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Národní divadlo, Praha)
Martin Pechlát (role Josepha Goebbelse ve hře Olivera Reeseho a Dušana Pařízka Goebbels/Baarová, Divadlo Komedie, Praha)

Opera:
Csilla Borossová (role Cio-Cio-San v opeře Giacoma Pucciniho Madama Butterfly, Národní divadlo Brno)
Pavel Vančura (role Marbuela v opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
Ivona Jeličová (titulní role v baletu Maryša, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Zdeněk Mládek (sólo v představení So In Love, Jihočeské divadlo České Budějovice)

Ceny za celoživotní dílo:
Josef Karlík in memoriam (činohra)
Vladimír Krejčík (opera)
Boris Hybner (pantomima)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:
Ivan Vyskočil (dramatik, režisér, spisovatel)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
Lucie Štěpánková (Divadlo na Vinohradech, Praha)

Foto:
1) Jef Kratochvil: Petr Gazdík (Bídníci)
2) DJKT Plzeň: Moderátor Antonín Procházka
3) Divadlo F.X Šaldy Liberec: Markéta Tallerová (Dnes večer: Lola Blau)