V libereckém Šaldově divadle se dnes uskuteční dlouho očekávaná česká premiéra amerického muzikálu URINETOWN, který inscenátoři uvedou pod českým názvem Močohrad.

Močohrad je horrorovou pohádkou o městě, kde byly pro nedostatek vody zakázány soukromé záchody a za ty veřejné se musí draze platit. Trpící chudina, zdeptaná plnými močovými měchýři, nutností několikrát denně sehnat peníze na vykonání přirozené potřeby a neustálým strachem z postihů za porušení močových zákonů, se vzbouří – otázka je, zda si bude umět vládnout lépe, než to dokázali ti předtím. Netradiční, sarkasticky vtipný muzikál se skvělou hudbou zazní na českém jevišti poprvé. Nesentimentální podívaná, humor, parodické prvky a nedej bože i trocha té satiry – to jsou ingredience, které spolu s netuctovou muzikou mohou z liberecké inscenace udělat divadelní událost právě končící sezony. Urinetown v roce 2002 obdržel nejvýznamnější americké divadelní ocenění Tony Awards a to ve třech kategoriích, za hudbu, libreto a režii. Muzikál napsali ještě coby studenti mladí američtí autoři Mark Hollmann a Greg Kottis. Dílo mělo premiéru v newyorském Henri Miller’s Theatre v roce 2001 a zaznamenalo 965 repríz.

Jak jsme již zmínili, Urinetown napsali velmi mladí autoři a podobně „mladý“ tým jej inscenuje také v Liberci. Iniciátory celého projektu jsou dramaturg Jan Tošovský a režisérka Lucie Málková, kteří také přeložili libreto. Nesetkávají se při divadelní práci poprvé – například už na scéně „damáckého“ DISKu nastudovali svůj původní muzikál Štěstí dam, napsaný na motivy slavného románu Emila Zoly. Hudbu k němu napsal rovněž mladý hudební skladatel Miloš Orson Štědroň. Dále Lucie Málková spolupracovala na inscenacích Sněhová královna, Velký sešit nebo Svatá země. Na tak rozsáhlém projektu, jako je Urinetown, pracuje ve velkém kamenném divadle poprvé. Netají se svým kritickým pohledem na českou /zejména pražskou/ muzikálovou scénu a hudební divadlo bez živého orchestru považuje za podvod. Právě proto, na rozdíl od předchozích úspěšných muzikálových projektů liberecké činohry, tentokrát herce doprovodí živá kapela. Hudební doprovod obstará menší komorní orchestr, složený z muzikantů, kteří nepocházejí z divadla. Řídit jej bude dirigent Dalibor Tuž. Náročné pěvecké party nastudoval s herci sbormistr liberecké opery Martin Veselý a choreografie se ujali Rostislav Novák a Jana Burkiewiczová, scénu navrhl Nikola Tempír, kostýmy Iva Němcová. Činoherce posílí tanečníci a také zpěváci z operního souboru.
Po premiéře Močohrad uvidí diváci dokonce pod širým nebem 30.června na zahradě kulturního centra Lidové sady.

Osoby a obsazení:
Honza Sloup: Jiří Panzner
Josef Sloup, jeho otec : Václav Helšus
Josefína Sloupová, jeho matka: Eva Lecchiová
Barunka: Michaela Lohniská
Aurel B. Bourák: Martin Polách
Naďa Bouráková: Karolína Baranová
Finda Drobáková: Štěpánka Prýmková
Strážník Našrot: Martin Stránský
Strážník Šlus: Tomáš Dianiška
Pan Přecechtěl: Přemysl Houška
Senátor Chňap: Ladislav Dušek
Pepa Břitva: Tomáš Impseil
Bětka Botka: Jana Kabešová-Vojtková
Zuzi Polívka: Markéta Tallerová
Kuba Makrela: Jaromír Tlalka
Prcek Tom: David Punčochář
Vilda Vilík, Dr. Vrahoun: Vít Musil
Paní Milionová: Barbora Mottlová
Rebelka, Policistka, Zaměstnankyně PMS: Markéta Coufalová

Premiéra dne 26.června v Divadle F.X.Šaldy Liberec od 19:00.

Foto: DFXŠ Liberec