Pravidelné “divadelní středy na Dvojce” si získávají čím dál větší oblibu televizních diváků. Tentokrát zazní na ČT 2 od 20:05 opravdový bonbonek – lyrikál Kudykam Michala Horáčka a Petra Hapky. Dramaturgický počin je to o to cennější, že dílo má už ve Státní opeře po derniéře, ale chystá se jeho krátké hostování na scéně Janáčkovy opery v Brně, a to 3., 4. a 5. června.

Jak známo, k napsání veršovaného libreta Michala Horáčka inspiroval nejen text vlastní písně V Penzionu svět, ale také Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Hlavním hrdinou hry bude mladík Martin, člověk hledající a tápající. Jeho rádcem se stane právě jakési přání, zhmotněné do postavy Kudykama. Mezi Martinem a Kudykamem podle autorů vznikne silné pouto, vztah mistra a žáka. A jen na nás záleží, zda zůstaneme váhat uvnitř přiděleného pokoje, anebo přikývneme vnitřnímu nepokoji a vykročíme potměšilou spletí chodeb a schodišť od jistot k nejistotám. Hrdinové Horáčkovy lyrické férie se k takovému kroku odvážili. Divák je svědkem duchovní cesty Martina, jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku „Penzionu Svět”. Má se spokojit se svým „jistým”, anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, které správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy a kam? Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama – ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin přitaká, a tak se stává žákem vskutku bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou.

Písňový text Michala Horáčka text o 1600 verších, zhudebněný Petrem Hapkou byl v r. 2009 uveden na jevišti Státní opery Praha. Instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý. Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich – už úvodní V Penzionu Svět – vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová.

Choreografie P. Strouhal, scéna a kostýmy M. Hořejší, producent M. Horáček, dirigent J. Mikula. Divadelní režie D. Gombár, režie televizního záznamu V. Polesný. V hlavních rolích se televizním divákům představí C. Kassai, O. Ruml, H. Holišová, H. Seidlová, J. Dulava, J. Sklenář, N. Válová a F. Segrado.

Foto: Logo Kudykam a Daniela Dostálková