Americký muzikál Hledá se muž. Zn.: Bohatý! je dokonalou ukázkou toho, jak se píše správný broadwayský hit posledních let. Recept je vlastně jednoduchý – dát divákovi něco, co je mu blízké, ale přitom nenápadně posunovat konzervativní chutě více směrem k moderní řeči hudebního divadla. Že to není jednoduchý úkol – a někdy předlouhá cesta, o tom se přesvědčili také tvůrci tohoto veleúspěšného muzikálu.

Předobrazem se stala skvělá filmová hudební komedie z 60. let – Thoroughly Modern Millie (u nás se film promítal pod názvem Správná dívka) s Julií Andrewsovou, jednou z nejpopulárnějších hereček té doby (např. Marie v muzikálu Sound of Music/Za zvuků hudby). Jednoho dne, na prahu bouřlivých dvacátých let, se v New Yorku ocitá půvabná Millie Dillmountová. V hlavě pytel správných předsevzetí – mít skvělou práci, užít spoustu zábavy a hlavně najít toho správného (a bohatého) ctitele. Že cestou potká mnoho nástrah a nesnází je nasnadě. Do toho se připlete ještě kamarádka Dorothy, která touží poznat život chudých lidí a při tom se stát slavnou herečkou. Prostě bláznivá komedie plná nečekaných událostí a zvratů. Hned na rohu stojí laciný hotýlek Priscilla, který v nouzi poslouží nejedné začínající herečce i stenografce. Jako z udělání je to však místo příhodné pro pochybný obchod s bílým masem nenápadné paní Meersové a jejích čínských zaměstnanců Chinga Hoa a Buna Fooa. Ještě že je na obzoru fešák Jimmy, který si ví se vším rady. Třeba právě v něm najde Millie svoji pravou lásku. Ta správná newyorská love-story může začít …
Možná si řeknete, zase další muzikál podle úspěšného filmu. Ale to je pravda jen částečná. Tvůrcům trvalo řadu let, než se podařilo upravit dílo do ideální podoby, kterou vyžaduje náročné broadwayské publikum. Autor původního scénáře Richard Morris dlouho váhal, než svolil ke spolupráci s libretistou Dickem Scanlanem. Měl obavu, zda tento „retro“ námět, který byl ušitý na tělo přímo Julii Andrewsové, bude vhodný k divadelní adaptaci. Bylo samozřejmě nutné dopsat sborová i taneční čísla, která v původním filmu nebyla. Práce na scénáři začaly v roce 1993 a první verze byla hotova v roce 1996. O tři roky později přivedl producent Hal Luftig do týmu jednu z nejtalentovanějších autorek současného broadwayského divadla – skladatelku Jeanine Tesori. Ta pro muzikál zkomponovala řadu původních písní a je rovněž autorkou svižné orchestrace.

Teprve tehdy začala skutečná cesta vedoucí na slavnou Broadway. Mezitím však vedla nutná odbočka do divadla La Jolla v kalifornském San Diegu, kde se v létě 2000 konala zkušební premiéra. Ta byla sice hojně oslavovaná kritiky i publikem, ale ani poté neměli producenti a tvůrci na růžích ustláno. Nejdříve se hledala ideální adeptka na hlavní roli. Tady pomohla náhoda, jak už to ve šťastných příbězích bývá. Původně zamýšlená herečka se rozhodla pro kariéru v televizním sitcomu – a tak se na scénu dostala neznámá Sutton Foster. Plánované uvedení v New Yorku zase zdrželo hledání vhodného divadla. Našlo se i dost skeptiků, kteří nechápali, jak se může někdo odvážit uvádět na Broadwayi nový titul s neznámou herečkou. Mezitím se producentům vyšplhaly náklady do výše 10 miliónů dolarů a nervy byly napnuté k prasknutí. Nakonec měl muzikál svoji broadwayskou premiéru 18. dubna 2002 v divadle Marquis v režii Michaela Mayera a choreografa Roba Ashforda. Byl to triumf, o kterém svědčilo nejen 6 prestižních cen Tony včetně ceny za nejlepší ženský výkon pro Sutton Fosterovou, ale také více než 900 repríz během dvouletého uvádění v New Yorku. Záhy poté se „cirkus Millie“ ještě vydal na vyprodané celoamerické turné a v roce 2003 byl muzikál také uveden na West Endu.

Česko se stalo jednou z prvních neanglicky mluvící zemí, kde byl muzikál uveden. Poprvé v nuselském Divadle Na Fidlovačce v roce 2006, kdy jej nastudoval režisér Juraj Deák v českém překladu Adama Nováka, pod vtipným názvem Hledá se muž. Zn.: Bohatý! Okamžitě se stal jednou z nejúspěšnějších inscenací tohoto divadla s řadou skvělých hereckých výkonů. Mezi herci zářily i nám známé tváře jako například Michaela Badinková v titulní roli Millie Dillmountové nebo Lumír Olšovský v roli Trevora Greedona. Z této inscenace pocházejí také ilustrační fotografie.
V nové plzeňské inscenaci se představí řada známých tváří našeho divadla, ale také nová posila souboru Soňa Borková (jejímu představení věnujeme zvláštní článek, pozn. redakce) v titulní roli Millie Dillmountové. Můžeme se těšit i na zajímavé hosty jako například populární herečku Ivanu Jirešovou v roli Dorothy Brownové nebo Zbygniewa Kalinu v roli Chinga Hoa, jednoho z čínských imigrantů.
Hledá se muž. Zn. Bohatý! je především vtipně a skvěle napsaným muzikálem, u kterého můžete na chvíli zapomenout na všední starosti. New York, dvacátá léta, davy stenotypistek a pohlední milionáři číhající na každém kroku. Ztřeštěné kousky Millie Dillmountové a jejích kamarádek z hotelu Priscilla stojí rozhodně za to.

HLEDÁ SE MUŽ ZN. „BOHATÝ“!
(Thoroughly Modern Millie)

scénář: Richard Morris a Dick Scanlan
nová hudba: Jeanine Tesori
nové texty: Dick Scanlan
překlad a české texty: Adam Novák

režie: Roman Meluzín
dirigent: Pavel Kantořík, Martin Kumžák
choreografie: Jana Hanušová
scéna a kostýmy: Ivana Brádková
sbormistr: Kateřina Studentová
dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Millie Dillmountová: Soňa Borková, Kateřina Šildová
Muzzy Van Hoosmere: Zuzana Kolářová-Krištofová
Paní Meersová: Stanislava Topinková-Fořtová
Slečna Dorothy Brownová: Ivana Jirešová
Slečna Flanneryová: Kamila Borovská
Dorothy Parkerová: Hana Spinethová
Jimmy Smith: Radek Štědronský Shejbal
Trevor Greeden: Bronislav Kotiš
Ching Ho: Zbigniew Kalina, Jan Kaštovský
Bun Foo: Jiří Untermüller

Premiéra v Komorním divadle v Plzni dne 16.května 2009 v 19h.

Ilustrační foto: Michal Škvor /scény z inscenace muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý! v Divadle na Fidlovačce v roce 2006/